Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 поінформували, що платник податків, на кошти якого накладено арешт органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем, зобов’язаний самостійно сплатити податкові зобов’язання власними коштами.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема, корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених ст.87 ПКУ2, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший п.87.1 ст.87 ПКУ).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Водночас фахівці податкового органу нагадали, що відповідно до пп.2 п.102 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 14043 тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні юридичні особи – боржники, самозайняті особи (які використовують найману працю фізичних осіб), на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточних рахунків виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти розмірів мінімальної заробітної плати на місяць на одного працівника такої юридичної особи чи самозайнятої особи, а також для сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Контроль за дотриманням встановлених законом вимог під час здійснення виплат покладається на службових осіб юридичної особи – боржника, самозайняту особу відповідно.
3 Закон України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження».
Додамо, що арешт коштів на рахунку/електронному гаманці платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду з відповідною заявою (пп.94.6.2 ст.94 ПКУ та п.3 розділу VІІ Порядку № 6324).
Порядок виконання надавачами платіжних послуг заходів щодо арешту коштів на рахунках платників регулюється розділом V Інструкції № 1635.
5 Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затверджена постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 163.
Підстави для припинення адміністративного арешту майна платника податків наведено в п.94.19 ст.94 ПКУ. Протягом двох робочих днів, що настають за днем, коли податковому органу стало відомо про виникнення підстав для припинення такого арешту, податковий орган звертається до суду для отримання рішення щодо звільнення коштів з-під арешту (п.2 розділу VІІ Порядку № 632).
Після ухвалення судом рішення про зняття арешту з коштів та набрання ним законної сили, таке рішення підлягає обов'язковому виконанню надавачем платіжних послуг. При цьому надавач платіжних послуг здійснює поновлення видаткових операцій за рахунком користувача (п.31 та п.84 Інструкції № 163)6.
6 Див. інформаційне повідомлення на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Івано-Франківській області.