Документ
Коментар
НБУ постановою від 03.05.2024 р. № 56 (Постанова № 56) вніс значні зміни до постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (Постанова № 18), якими впровадив найбільший пакет пом'якшення валютних обмежень для бізнесу з початку повномасштабної війни1.
1 Додатково див. інформаційне повідомлення НБУ, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному Інтернет-представництві НБУ.
Зокрема, слід звернути увагу на наступні зміни.
1. Щодо переказу сум дивідендів.
НБУ дозволив з 13 травня 2024 року здійснювати переказ резидентами іноземної валюти за кордон на користь іноземного інвестора/нерезидента з метою виплати дивідендів за корпоративними правами/акціями в разі одночасного дотримання умов, наведених у новому пп.46 п.14 Постанови № 18, зокрема, дивіденди повинні бути нараховані за результатами діяльності в періоді, що починається з 01 січня 2024 року (не включаючи виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди / резервного капіталу).
2. Щодо лізингових операцій.
НБУ дозволив здійснювати перекази за кордон за будь-якими лізинговими (орендними) операціями (відповідні зміни внесено до пп.24 п.14 Постанови № 18). Тобто тепер суб’єкти господарювання матимуть змогу переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу та/або оренди без додаткових обмежень щодо предмету лізингу / оренди, а також дати укладення договору. Раніше такий дозвіл поширювався лише на лізинг та оренду транспортних засобів.
3. Щодо кредитних операцій.
НБУ надав можливість погашати проценти за зовнішніми кредитами, що відповідно до умов кредитного договору підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року. Це стосується кредитів/позик, одержаних (повністю або частково) до 20 червня 2023 року (включно). Перекази можна здійснювати за одночасного дотримання умов, наведених у новій редакції пп.28 п.14 Постанови № 18, зокрема:
До того ж НБУ пом’якшив умови щодо переказу коштів з метою виконання боргових зобов'язань резидента-позичальника перед нерезидентом за укладеним між ними кредитним договором / договором позики. Зокрема, дозволено здійснювати переказ коштів з метою виплати процентів, комісій, зборів та інших платежів за відповідним кредитним договором / договором позики за рахунок не тільки власних коштів, а й за рахунок іноземної валюти, купленої за дорученням у встановленому порядку (пп.43 п.14 Постанови № 18 викладено в новій редакції).
4. Щодо операцій з імпорту.
НБУ дозволив здійснювати перекази за операціями з імпорту товарів (включаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх витрат у зв’язку з виконанням зовнішньоекономічного договору, відшкодування збитків у зв’язку з невиконанням зовнішньоекономічного договору) тільки за однією умовою, що поставка товарів за такими операціями здійснена/здійснюється після 23 лютого 2021 року (відповідні зміни внесено до пп.2 п.14 Постанови № 18). Тобто тепер ця норма діє без обмеження Постановою № 1532. Аналогічні зміни внесено й до «комісійного» пп.31 п.14 Постанови № 18, з якого теж включено обмеження дії Постановою № 153.
2 Постанова КМУ від 24.02.2022 № 153 «Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту».
Постанова № 56 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 4 травня 2024 р. (п.2 Постанови № 56)3.
3 Постанову № 56 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 03.05.2024 р.