Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 27.03.2024 р. № 154 (Наказ № 154)1 затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, що був встановлений пунктом 381 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (УПК № 154).
1 Повідомлення щодо цього наказу розміщено на офіційному вебпорталі ДПС України, а його текст див. за посиланням.
Відповідно до вказаного у назві УПК № 154 пункту ПКУ2 тимчасово, до 31.12.2023 р., від оподаткування ПДВ звільнялися:
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
У разі постачання таких пільгових товарів на митній території України норми п.198.5 ст.198 та ст.199 ПКУ не застосовувалися.
В УПК № 154 зазначено, що для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ в більшості випадків застосовується правило «першої події», згідно якого датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Отже, у разі якщо попередня оплата повної вартості товарів, визначених п.381 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, була здійснена у періоді дії пільгового режиму оподаткування, то така операція звільнялася від оподаткування ПДВ. На дату «першої події» (отримання попередньої оплати від покупця) постачальник повинен був скласти податкову накладну без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»). Фактичне відвантаження таких товарів, яке буде здійснюватися в рахунок раніше отриманої попередньої оплати після завершення дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ (тобто після 31.12.2023 р.), не зумовлює у платника податку – постачальника товарів податкових наслідків у частині оподаткування ПДВ.
Якщо для завершення операцій, за якими на дату «першої події» застосовувалася пільга, відбувається ввезення або придбання товарів/послуг з ПДВ після 31.12.2023 р., то за такими товарами/послугами платник податку відображає податковий кредит на загальних підставах. Водночас податкові зобов'язання на так званий «умовний продаж» згідно з п.198.5 ст.198 та ст.199 ПКУ він не нараховує, оскільки таке ввезення/придбання здійснюється для використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, стосовно яких положення вказаних норм ПКУ не застосовувались.
Відповідно до п.3 Наказу № 154 податкові консультації, надані органами ДПС, слід застосовувати в частині, що не суперечать УПК № 154.