Документ
Коментар
НАДС у роз’ясненні від 24.04.2024 р. № 181-р/з1 (Роз’яснення № 181) розглянуло питання щодо звільнення з посад державних службовців, призначених на посади під час дії воєнного стану.
1 Текст цього документу див. на офіційному вебпорталі НАДС.
Зокрема, НАДС у Роз’ясненні № 181 зазначило, що частиною п’ятою ст.10 Закону України від 12.05.2015 р. № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (Закон № 389) встановлено, що у період дії воєнного стану можливе призначення на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування тощо без конкурсного відбору.
До того ж передбачено, що державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, призначені на посади у період дії воєнного стану не можуть бути переведені на інші посади державної служби або посади в органах місцевого самоврядування.
Водночас Законом № 389 не врегульований порядок вивільнення державних службовців, призначених на посади у період дії воєнного стану. Тобто у законі виникла прогалина, оскільки можливість призначення на посади державної служби та посади в органах місцевого самоврядування під час дії воєнного стану існує, тоді як звільнення – ні.
У зв’язку з цим, НАДС зазначило, що оскільки Законом № 389 не передбачено можливості пропозиції державному службовцю іншої рівнозначної або нижчої посади державної служби, то державний службовець звільняється із займаної посади згідно зі ст.87 «Припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення» Закону України від 10.12.2015 р № 889-VIII «Про державну службу» (Закон № 889).
Державний службовець, призначений на посаду у період дії воєнного стану, може бути звільнений із займаної посади до закінчення строку дії трудового договору з інших підстав, передбачених ст.83 «Підстави для припинення державної служби» Закону № 889, наприклад, за ініціативою державного службовця або за угодою сторін.
Водночас у Роз’ясненні № 181 зазначено, що державні службовці після звільнення можуть бути знов призначені на посади державної служби на підставі частини п’ятої ст. 10 Закон № 389, тобто на період дії воєнного стану.