Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 роз’яснило, що у разі відсутності товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у тому числі товарно-транспортної накладної (далі – ТТН), які належать до первинних документів та на підставі яких ведеться бухоблік, платник податків при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухобліку не має підстав для врахування вартості таких послуг при формуванні собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Товарно-транспортна накладна є документом, який складається вантажовідправником для оформлення перевезень вантажів відповідно до укладеного договору і використовується для проведення остаточних розрахунків за надані послуги з перевезення вантажів. Оформлена ТТН має бути у водія транспортного засобу під час здійснення перевезень вантажів за договором перевезення.
Відповідно до абзацу першого пп.134.1.1 ст.134 ПКУ2 об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які визначені ПКУ.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Згідно з п.9 НП(С)БО 93 та п.10 МСБО 24 витрати на транспортування запасів включаються до собівартості запасів.
4 Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 2 «Запаси».
Відповідно до глави 1 Правил № 3635 товарно-транспортна накладна – це єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені зазначеними Правилами.
5 Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтранса України від 14.10.97 р. № 363.