Документ
Коментар
ГУ ДПС у Тернопільській області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що відповідно до вимог п.4 Порядку № 5242 податкові органи застосовують до юридичних осіб (крім уповноважених установ) заходи впливу у вигляді штрафних санкцій за кожний вид порушення вимог валютного законодавства, встановлених Законом № 24733 та/або визначених нормативно-правовими актами НБУ, які прийняті відповідно до цього Закону, зокрема у Положенні № 54, а саме з питань:
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Тернопільській області.
2 Порядок застосування податковими органами заходів впливу у вигляді штрафних санкцій до юридичних осіб (крім уповноважених установ) за порушення вимог валютного законодавства, затверджений постановою КМУ від 26.05.2021 р. № 524.
3 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції».
4 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.
За допущення таких порушень податкові органи застосовують штрафні санкції у розмірі 25% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки. Ті самі дії, вчинені повторно юридичною особою (крім уповноважених установ), до якої протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу (штрафної санкції) у розмірі 50% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки (п.5 Порядку № 524).
Відповідно до частини четвертої ст.14 Закону № 2473 ДПС має право адекватно вчиненому порушенню застосувати до юридичних осіб захід впливу у вигляді штрафних санкцій у розмірі до 100% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства5.
5 Див. відповідь на запитання, які розрахунки дозволено проводити СГ в іноземній валюті (у т.ч. які здійснюються на підставі ліцензій НБУ) та яка відповідальність застосовується контролюючим органом за порушення валютного законодавства, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України.
При цьому слід враховувати, що за порушення вимог валютного законодавства податкові органи застосовують до юридичних осіб (крім уповноважених установ) заходи впливу у вигляді штрафних санкцій протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення. Днем виявлення порушення вимог валютного законодавства є дата складення акта документальної або фактичної перевірки юридичної особи (крім уповноважених установ) (п.6 Порядку № 524).
Крім того, порушення порядку здійснення валютних операцій тягне за собою накладення штрафних санкцій на посадових осіб юридичних осіб в розмірі від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян згідно зі ст.1621 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.