Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні1 звернула увагу, що протягом 2017 – 2023 років резиденти сплачували на користь нерезидентів платежі у вигляді плати за користування обладнанням, які класифікували як лізинг, і тому не сплачували податок з доходів нерезидента. Але такі платежі слід розглядати як роялті і відповідно обкладати податком. Оподаткування доходів нерезидентів здійснюється за правилами пп.141.4.2 ст.141 ПКУ2.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Фахівці головного податкового органу роз’яснили, що більшість Конвенцій3 має однакові формулювання щодо роялті, тому що вони складені відповідно до правил Типової конвенції ООН про уникнення подвійного оподаткування у відносинах між розвиненими державами та державами, які розвиваються 1980 року (Типова конвенція ООН). Цей документ, зокрема, має й офіційні Коментарі для тлумачення термінів та всіх статей щодо оподаткування різних видів доходів нерезидентів.
3 Тексти чинних міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування (Конвенцій) розміщено на офіційному вебсайті Мінфіну України.
Так, відповідно до статті 12 більшості Конвенцій, складених відповідно до Типової конвенції ООН, термін «роялті» означає платіж, зокрема, за користування або за надання права користування промисловим, комерційним або науковим обладнанням. А відповідно до пункту 13.2 Коментарів до статті 12 Типової конвенції ООН, промислове, комерційне чи наукове обладнання може також включати (перелік не є вичерпним) кораблі, літаки, автомобілі та інші транспортні засоби, крани, контейнери, супутники, трубопроводи та кабелі тощо.
Тобто термін «промислове, комерційне або наукове обладнання» необхідно тлумачити в широкому сенсі, таким чином, щоб він охоплював будь-яку комбінацію механізмів, приладів та інструментів.
Відтак, реалізація Україною свого права на оподаткування відповідно до Конвенцій вимагатиме сплати податку в Україні у джерела виплати на платежі, які компанії – резиденти України здійснюють на користь резидентів інших країн за користування (оренду) промисловим, комерційним або науковим обладнанням, у тому числі кораблями, літаками, автомобілями та іншими транспортними засобами, кранами, контейнерами, супутниками, трубопроводами та кабелями (перелік не є вичерпним), оскільки ці платежі розглядаються як роялті відповідно до пункту статті 12 Конвенцій.
Водночас фахівці ДПС України нагадали, що відповідно до пп.69.38 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст.50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п.50.1 ст.50 ПКУ, та пені.
Додатково звертаємо увагу на лист ДПСУ від 27.12.2012 р. № 12744/0/71-12/12-1017, де фахівцями головного податкового органу надані рекомендації щодо застосування конвенцій/угод про уникнення подвійного оподаткування. Ці рекомендації розроблено з метою роз'яснення загальних принципів застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, укладених Україною.