Документ
Коментар
Мінекономіки України наказом від 07.05.2024 р. № 11712 (Наказ № 11712) затвердив Методичні рекомендації щодо особливостей здійснення публічних закупівель у сфері електроенергетики на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Методрекомендації № 11712).
Метою Методрекомендацій № 11712 є розроблення єдиного підходу до організації публічних закупівель електричної енергії, підготовки тендерної документації, у тому числі проекту договору про закупівлю (договору про постачання електричної енергії споживачу). Методрекомендаціями № 11712 визначено механізм та орієнтири для замовників (споживачів), які здійснюють відповідні закупівлі, з метою забезпечення максимальної економії, ефективності та пропорційності, добросовісної конкуренції серед учасників процедури закупівлі (електропостачальників), відкритості та прозорості на всіх етапах процедури закупівлі, недискримінації учасників та однакового ставлення до них, об'єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі та запобігання корупційним діям і зловживанням.
Методрекомендації № 11712 складаються з IX розділів, які містять конкретизовані рекомендації для встановлення вимог до учасників та предмета закупівлі, зокрема, щодо організації закупівель у сфері електроенергетики, розрахунку очікуваної вартості, підготовки тендерної документації (ТД), визначення кваліфікаційних критеріїв, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, забезпечення тендерної пропозиції, оцінки тендерних пропозицій та укладення договору.
Розглянемо декілька рекомендацій.
1. Рекомендації щодо організації публічних закупівель у сфері електроенергетики. Закупівля електричної енергії здійснюється замовником на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Закупівля електричної енергії незалежно від її вартості включається до річного плану закупівель та здійснюється відповідно до нього.
Відповідно до Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про публічні закупівлі) замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) із зазначенням коду національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Мінекономіки України від 23.12.2015 р. № 1749, зокрема залежно від місця поставки електричної енергії тощо.
Для забезпечення ефективного планування, успішного проведення закупівель та досягнення максимальної економії замовникам доцільно здійснювати аналіз ринку та проводити попередні ринкові консультації, у тому числі запитувати й отримувати пропозиції та інформацію від суб'єктів господарювання.
2. Рекомендації щодо розрахунку очікуваної вартості закупівлі електричної енергії. Під час здійснення публічних закупівель, включаючи електричну енергію, замовник керується вартісними межами та Особливостями № 11781 з урахуванням норм Закону про публічні закупівлі.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178.
Під час формування очікуваної вартості закупівлі електричної енергії замовникам рекомендується використовувати метод порівняння ринкових цін згідно з примірною методикою, затвердженою наказом Мінекономіки України від 18.02.2020 р. № 275.
Під час розрахунку очікуваної вартості електричної енергії замовникам рекомендовано здійснювати аналіз не менше трьох цінових пропозицій електропостачальників, що дозволить забезпечувати обґрунтоване прийняття рішень стосовно очікуваної вартості закупівлі електричної енергії.
Також, в Методрекомендаціях № 11712 вказані методи та способи визначення очікуваної вартості, а також наведена відповідна формула очікуваної вартості закупівлі електричної енергії.
Згідно із Законом України від 13.04.2017 р. № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (Закон про ринок електроенергії), акціонерне товариство «Оператор ринку» публікує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про ціни та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду, а також інші показники, які можуть служити індикаторами для визначення ціни електричної енергії на ринку електричної енергії.
3. Рекомендації щодо критеріїв оцінки тендерних пропозицій. До вартості електричної енергії замовнику рекомендовано включати:
За необхідності замовник може включити до складу вартості закупівлі вартість послуги з розподілу електричної енергії (якщо до предмета такої закупівлі та проекту договору входитимуть послуги з розподілу електричної енергії) (п.2 розділу VIII Методрекомендацій № 11712).
Замовник може здійснювати закупівлю електричної енергії одразу з однією або двома супровідними послугами, пов'язаними з постачанням електричної енергії, а саме: з послугою передачі електричної енергії та/або послугою розподілу електричної енергії.
У такому разі рекомендується послуги з передачі та розподілу включати до вартості електричної енергії і встановлювати умови про обов'язок постачальника сплачувати оператору системи розподілу за послуги з розподілу та/або передачі електричної енергії.
Якщо замовник здійснює закупівлю електричної енергії без послуг з розподілу/передачі електричної енергії, у тендерній документації та в договорі зазначається інформація про наявність укладеного замовником договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії з оператором системи розподілу/передачі електричної енергії.
Вартість послуг з передачі електричної енергії та послуг з розподілу електричної енергії, наданих оператором системи, визначається за тарифами, які встановлюються НКРЕКП.
У договорі плата за небаланси електричної енергії не може бути покладена на замовника.
4. Рекомендації щодо підготовки тендерної документації. В Методрекомендаціях № 11712 замовникам запропоновано:
2 Постанова КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
5. Рекомендації щодо визначення кваліфікаційних критеріїв. Замовнику доцільно встановити один або декілька кваліфікаційних критеріїв, визначених ст.16 Закону про публічні закупівлі, з урахуванням Особливостей № 1178, зокрема:
У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більше ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
6. Рекомендації щодо договору про закупівлю. У проекті договору замовник повинен передбачити всі можливі істотні умови договору, які передбачені законодавством, зокрема частиною сьомою ст.56 Закону про ринок електроенергії та п.3.2.7 глави 3.2 розділу III Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, від 14.03.2018 р. № 312. Також рекомендовано передбачити інші умови договору, які замовник вважає за необхідне включити, зокрема інформацію про об'єкт (об'єкти) електропостачання замовника – EIC-код (коди) точки (точок) комерційного обліку, клас напруги, планові обсяги споживання електричної енергії, порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії.
Істотні умови договору, укладеного відповідно до Особливостей № 1178, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених у п.19 Особливостей № 1178.
Під час установлення порядку перегляду умов договору замовнику доцільно передбачити в проекті договору порядок розрахунку ціни за одиницю електричної енергії за відповідний розрахунковий період, який дозволяє вносити зміни в частині перегляду ціни відповідно до середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» та тарифу на передачу електричної енергії та/або обсягів закупівлі.
До того ж замовнику рекомендується передбачити порядок розрахунку (зміни) ціни за одиницю електричної енергії за розрахунковий період (формули наведено в п.7 Методрекомендацій № 11712).
Методрекомендації № 11712 набрали чинності з 7 травня 2024 р.