Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні1 надала роз’яснення щодо відображення в податковому обліку з ПДВ продавця/покупця операції з повернення покупцем товарів, кошти за які не зараховуються в рахунок оплати за іншою поставкою товарів та будуть поверненні покупцю.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Зокрема, фахівці ДПС нагадали, що відповідно до п.192.1 ст.192 ПКУ2 у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованому в ЄРПН. Отже, у разі повернення покупцем товарів, кошти за які не зараховуються в рахунок оплати за іншою поставкою товарів та будуть повернуті покупцю, постачальник (продавець) на дату такого повернення товарів складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату першої події – дату отримання коштів або дату постачання товарів. Зменшити податкові зобов’язання на підставі такого розрахунку коригування постачальник має право лише після його реєстрації в ЄРПН покупцем. Водночас покупець зобов’язаний зменшити суму податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, у якому відбулося повернення товарів, незалежно від факту реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
У випадку, якщо отримані продавцем кошти покупцю повертатися не будуть, а зараховуються в рахунок оплати інших товарів/послуг, які будуть постачатися в майбутньому, то продавцю необхідно скласти податкову накладну за такою операцією3.
3 При цьому фахівці ДПС не зазначили, якою датою має бути складена така нова податкова накладна. Ймовірніше її датою складання буде дата домовленості між контрагентами про те, що неповернуті покупцю кошти стають передоплатою за інший товар/інші послуги.