Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 09.05.2024 р. № 3706-IX (Закон № 3706) внесла зміни до низки законодавчих актів, зокрема, до:
Здебільшого зміни стосуються питань:
Зупинимося детальніше на цих питаннях.
1. Запровадження спеціального режиму експортного забезпечення до окремих видів товарів.
Найперше звертаємо увагу, що Закон № 959 доповнено новою ст.192, у якій йдеться про особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану (режим експортного забезпечення). При цьому ст.191 цього Закону, якою передбачено особливості здійснення операцій з експорту товарів у період дії воєнного, надзвичайного стану, виключено.
Нормами нової ст.192 Закону № 959 передбачено, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, КМУ має право приймати рішення про запровадження та скасування режиму експортного забезпечення, який полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у порядку та на умовах, визначених цією статтею. Йдеться про експорт агропродукції, що класифікується за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД (далі – окремі види товарів).
Забороняється експорт окремих видів товарів:
При цьому треба враховувати, що для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» ціна операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що відповідає принципу «витягнутої руки», визначається відповідно до ст.39 ПКУ, але не може бути меншою за мінімально допустимі експортні ціни, визначені відповідно до ст.192 Закону № 959 (абзац третій пп.97.3 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Режим експортного забезпечення не застосовується до операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що вивозяться як припаси транспортними засобами комерційного призначення, а також включених до певних товарних підкатегорій, які здійснюються у супроводі фітосанітарного сертифіката, виданого з урахуванням положень п.15 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 30.06.93 р. № 3348-ХІІ «Про карантин рослин».
У зв’язку із запровадженням режиму експортного забезпечення також внесено зміни до Закону № 2473. Зокрема, ст.16 цього Закону доповнено новим п.15, відповідно до якого тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого КМУ відповідно до ст.192 Закону № 959, за операціями з експорту окремих видів товарів забороняється:
При цьому КМУ надано право встановлювати винятки та/або особливості запровадження такої заборони для окремих видів товарів.
До того ж відповідно до п.8 розділу IІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3706 КМУ у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону має забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, а також привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом.
КМУ має право прийняти рішення про запровадження режиму експортного забезпечення тільки після приведення у відповідність та прийняття усіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів, а також після забезпечення можливості обробки інформації, визначеної Законом № 3706, в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади (п.5 розділу IІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3706).
Згідно з п.7 розділу IІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3706 КМУ повинен звернутися до НБУ з поданням про збільшення граничних строків розрахунків за операціями з експорту окремих видів товарів. Тобто у найближчий час НБУ розгляне питання щодо збільшення граничних строків розрахунків за операціями з експорту окремих видів товарів.
2. Особливості розрахунку скоригованого прибутку КІК, а також відповідальність за порушення, пов'язані із застосуванням норм ст.392 ПКУ щодо оподаткування КІК та подання звітності.
Законом № 3706 внесено зміни до ст.392 ПКУ щодо врахування витрат на нарахування процентів за борговими зобов’язаннями при розрахунку скоригованого прибутку КІК.
Нагадаємо, що відповідно до абзацу першого пп.392.3.2.3 ст.392 ПКУ при розрахунку скоригованого прибутку КІК витрати на нарахування процентів за борговими зобов’язаннями враховуються у сумі, що не перевищує 30% суми фінансового результату, фінансових витрат та суми амортизаційних відрахувань КІК за даними фінансової звітності звітного (податкового) періоду, в якому здійснюється нарахування таких процентів.
Згідно зі змінами, внесеними до зазначеної норми, тепер положення абзацу першого пп.392.3.2.3 ст.392 ПКУ не застосовуються:
Водночас викладено в новій редакції абзац четвертий пп.392.3.2.4 ст.392 ПКУ, відповідно до якої контролюючий орган може зобов'язати контролюючу особу надати документацію з трансфертного ціноутворення щодо операцій КІК із будь-якою особою, зазначеною в пп.392.3.2.4 ст.392 ПКУ, у разі якщо:
Контролююча особа протягом 60 календарних днів з дня отримання такої вимоги зобов'язана надати за власним вибором документацію з трансфертного ціноутворення, складену відповідно до вимог ст.39 ПКУ, або документацію з трансферного ціноутворення, складену відповідно до вимог законодавства іноземної держави (території), в якій зареєстрована КІК, з перекладом такої документації на українську мову.
До того ж до ПКУ внесено зміни щодо штрафних санкцій за порушення, пов'язані із застосуванням норм ст.392 ПКУ та подання звітності КІК. Відповідно до нового п.72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано:
Відлік строку давності, передбаченого ст.102 ПКУ, для визначення податкового зобов'язання, пов'язаного з інформацією, що міститься у звітах КІК1, починається з дати подання такого звіту до контролюючого органу.
1 Йдеться про Звіт про контрольовані іноземні компанії (форму затверджено наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254. Цей звіт подається юридичними особами разом з Податковою декларацією з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, в редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101).
Закон № 3706 набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування, – 1 липня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3706)2.
2 Закон № 3706 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 20.06.2024 р. № 61.