Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що установи, підприємства та небанківські надавачі послуг зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси відповідно до умов п.50 Положення № 1482.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Зокрема, слід враховувати наступне:
Установи/підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов’язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи (з дня першого готівкового розрахунку) ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Ліміт каси, встановлений з урахуванням прогнозних розрахунків, у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності.
Водночас фахівці податкового органу нагадують, що керівники установ/підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог Положення № 148 щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (п.56 Положення № 148).
Звертаємо увагу, що відповідно до п.57 Положення № 148 контролюючий орган під час проведення перевірок щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою установами/підприємствами застосовує вимоги розділу VI Положення № 148. Порушення і висновки, виявлені в результаті перевірки, зазначаються в розділах акта про перевірку.
Перелік дій контролюючого органу під час проведення перевірки визначено п.58 Положення № 148. Зокрема, під час такої перевірки контролюючий орган визначає наявність самостійно встановленого ліміту каси та його відповідність самостійно здійсненим розрахункам. Сума готівки за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий п.27 Положення № 148), додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (пп.3 п.58 Положення № 148).
Додамо, що за порушення термінів здавання готівкової виручки торговельними підприємствами всіх форм власності, установлених Положенням № 148, яке призводить до перевищення встановлених лімітів в касах, до посадових осіб, відповідальних за здавання виручки, чинним законодавством передбачено адміністративний штраф у розмірах, визначених ст.1644 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X. При цьому нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI та іншими нормативно-правовими актами не передбачено фінансової відповідальності за перевищення встановлених лімітів в касах підприємства3.
3 Див. відповідь на запитання, чи передбачена відповідальність за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах підприємства, яку розміщено на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України.