Документ
Коментар
КМУ постановою від 28.06.2024 р. № 751 (Постанова № 751) схвалив Бюджетну декларацію на 2025 – 2027 рр. (Бюджетна декларація), що містить показники державного бюджету на 2025 – 2027 рр.; основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України та окремі припущення на 2025 – 2027 рр.; пріоритетні завдання податкової та митної політики; фінансування і боргову політику; державну політику щодо соціальних стандартів та гарантій, соціальну політику.
У Бюджетній декларації деталізовані напрями бюджетної політики держави за розділами: державна політика у справах ветеранів, державна політика у сфері національної безпеки і оборони, державна політика у сфері освіти, державна політика у сфері науки, державна політика у сфері охорони здоров’я, державна політика у сфері молоді та спорту, державна політика у сфері культури та медіапростору, державна політика у сфері цифрової трансформації, державна політика у сфері агропромислового комплексу, державна політика у сфері охорони навколишнього природного середовища, державна політика у сфері дорожньо-транспортної інфраструктури, державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації, підтримка та розвиток малого і середнього підприємництва, державна політика у сфері верховенства права, оцінка фіскальних ризиків та їх вплив на показники державного бюджету, взаємовідносини державного бюджету з місцевими бюджетами, публічні інвестиційні проекти, проведення чергових виборів в Україні.
Серед основних показників Бюджетній декларації слід зазначити наступні. Реальний ВВП: 2025р. +2,7%; 2026 р. +7,5%; 2027 р. +6,2%. Курс гривні: 2025 р. – 45 грн/дол.; 2026 р. – 46,5 грн/дол.; 2027 р. – 46,4 грн/дол. Дефіцит бюджету: 2025 р. – 18,2%; 2026 р. – 10,3%; 2027 р. – 6,7%.
У 2025 – 2027 рр. розмір мінімальної заробітної плати становитиме 8000 грн, що забезпечить досягнутий рівень гарантії з урахуванням значного підвищення у 2024 р.
Прогнозні розміри прожиткового мінімуму та рівня забезпечення прожиткового мінімуму на 2025 – 2027 рр. встановлено на рівні 2024 р.
Оплата праці працівників бюджетної сфери здійснюватиметься на основі посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС), що залишається на рівні грудня 2024 р., що дозволяє обґрунтовано сподіватись на підвищення в грудні 2024 р. посадових окладів за ЄТС.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, також залишається на рівні 2024 р.
Оплата праці державних службовців згідно з Бюджетною декларацією здійснюватиметься на основі класифікації посад згідно з умовами оплати праці, що діяли у 2024 р.
Водночас, на шляху європейської інтеграції Україні висунуто ряд вимог, з-поміж яких продовження реформи державного управління в Україні.
Для забезпечення успішної реформи державного управління ключові заходи буде зосереджено на продовженні роботи з впровадження комплексної реформи оплати праці, поступовому відновленні та ефективному впровадженні процесу добору на державну службу, збалансуванні організаційної структури та оптимізації чисельності органів виконавчої влади.
Пріоритетом податкової політики є забезпечення стабільних податкових надходжень, необхідних для фінансування першочергових витрат, впровадження сучасних цифрових рішень податкового адміністрування та виконання міжнародних зобов'язань України в частині податкової політики. Буде продовжено утримання від запровадження будь-яких податкових та адміністративних заходів, які можуть негативно вплинути на базу податкових надходжень.
Для стабільного та безперервного фінансування першочергових потреб у сфері безпеки та оборони держави від збройної агресії необхідним є розроблення додаткового пакета заходів на 2025 – 2027 рр. з огляду на пріоритетні завдання податкової політики на відповідні роки, які б забезпечили державні фінанси ресурсом в обсязі близько 340 млрд грн щороку.
Основним завданням митної політики на середньостроковий період є передбачувана та прогнозована митна система на основі практики ЄС, яка стимулює підвищення якості провадження зовнішньоекономічної діяльності в Україні, забезпечує баланс безпекової функції митниці та партнерських відносин з бізнесом, інтеграцію українських підприємств у міжнародні ланцюги постачання товарів.
Водночас є низка основних фіскальних ризиків, які можуть вплинути на виконання показників державного бюджету протягом 2025 – 2027 рр., зокрема: невизначеність щодо тривалості та інтенсивності військових дій; запровадження обмежувальних заходів з боку країн-сусідів на імпорт/транзит українських сільськогосподарських товарів; блокада морських портів України, ракетні удари по портовій інфраструктурі; демографічна криза, нестача трудових ресурсів; послаблення або затримка фінансової підтримки України із сторони міжнародних партнерів; системне скорочення основного капіталу через фізичну руйнацію підприємств, об’єктів інфраструктури, а також внаслідок неможливості повноцінного використання в економіці значної частини території, яка зазнала окупації та руйнівних наслідків проведення активних бойових дій; отримання низького врожаю зернових культур у середньостроковій перспективі; прискорення інфляційних процесів; зростання цін на світовому енергетичному ринку; відновлення глобального зростання цін на продовольчі товари; посилення неплатоспроможності суб’єктів економічної діяльності, що призведе до зменшення надходжень до держбюджету та зростання заборгованості перед державним бюджетом за кредитами, залученими державою та інші.
Постанова № 751 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 2 липня 2024 р.1
1 Постанову № 751 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 02.07.2024 р. № 133.