Документ
Коментар
Міноборони України наказом від 06.05.2024 р. № 288 (Наказ № 288) затвердило зміни до Порядку списання військового майна у Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженого наказом Міноборони України від 29.03.2021 р. № 81 (Порядок № 81). Розглянемо основні нововведення.
1. Списання військового майна – це документальне оформлення вилучення військового майна з обліку у військовій частині у випадках, передбачених законодавством, у тому числі Порядком № 81 (визначення терміну, наведеного в абзаці шостому п.2 розділу I Порядку № 81, викладено в новій редакції).
2. Списання військового майна, отриманого як міжнародна технічна, міжнародна військова, гуманітарна, благодійна допомога, здійснюється начальником Головного управління розвідки Міноборони України, директорами департаментів, начальниками управлінь (служб) Головного управління розвідки Міноборони України, начальниками управлінь (служб) департаментів Головного управління розвідки Міноборони України відповідно до номенклатури служб забезпечення та з урахуванням максимальних розмірів коштів, на які вони мають право списувати військове майно (додатки 8, 9 до Порядку № 81) (відповідні зміни внесено до абзацу третього п.1 розділу II Порядку № 81).
3. Низку змін зазнав розділ IV Порядку № 81 щодо списання військового майна за інспекторськими посвідченнями.
4. До п.3 розділу VI Порядку № 81 щодо особливостей списання деяких видів військового майна внесено наступні зміни:
5. Новою редакцією п.15 розділу VI Порядку № 81 передбачено, що кабельні лінії, які набули непридатного стану або пошкоджені, знищені в період правового режиму воєнного стану, списуються за інспекторським посвідченням у разі економічної недоцільності їх ремонту або демонтажу.
6. Порядок № 81 доповнено новим розділом VII «Особливості списання військового майна витраченого, використаного під час дії правового режиму воєнного стану, а також втраченого, знищеного, зруйнованого внаслідок воєнних (бойових) дій. Серед його основних положень виокремимо наступні:
a) Під час дії правового режиму воєнного стану командири військових частин мають право списувати військове майно, яке набуло непридатного стану або було використане в період дії правового режиму воєнного стану, залишкова вартість якого за одним актом не перевищує 100000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, незалежно від номенклатури служб забезпечення (крім стрілецької зброї) (п.3 розділу VII Порядку № 81). Списання військового майна (крім випадків, коли особливості списання такого військового майна визначено розділом VI Порядку № 81) проводиться командирами військових частин, за якими це майно закріплене (відображене в бухгалтерському обліку), про що видається наказ командира військової частини.
b) Підставою для видання наказу командира військової частини є затверджений акт на переведення військового майна в останню (найнижчу) категорію або акт списання. Після видання наказу командира військової частини копія такого наказу разом із актами, на підставі яких видано наказ, у строк до 5 днів направляється до відповідної служби забезпечення (п.5 розділу VII Порядку № 81).
c) Списання військового майна, закріпленого за військовими частинами, що належать до видів та окремих родів військ (сил) ЗСУ, втраченого (знищеного, зруйнованого) внаслідок воєнних (бойових) дій, проводиться за єдиними актами списання військового майна (додаток 26 до Порядку № 81), а будівель (споруд), об'єктів незавершеного будівництва – за єдиними актами списання будівель (споруд), об'єктів незавершеного будівництва (додаток 27 до Порядку № 81) командувачами відповідних видів, окремих родів військ (сил), оперативних командувань, повітряних командувань ЗСУ незалежно від вартості такого майна та номенклатури служб забезпечення (п.6 розділу VII Порядку № 81). Списання військового майна, закріпленого за військовими частинами Головного управління розвідки Міноборони України та Держспецтрансслужби України, втраченого (знищеного, зруйнованого) внаслідок воєнних (бойових) дій, проводиться за єдиними актами списання незалежно від вартості такого майна та номенклатури служб забезпечення начальником Головного управління розвідки Міноборони України та Головою Адміністрації Держспецслужби транспорту України відповідно.
d) До єдиного акта списання включається військове майно, яке було втрачене (знищене, зруйноване) під час однієї події, незалежно від його належності до різних служб забезпечення, з обов'язковим внесенням втрат до книги обліку втрат та книги обліку нестач військового майна (п.6 розділу VII Порядку № 81).
e) Єдиний акт списання подається командиром військової частини на затвердження відповідній посадовій особі у тридцятиденний строк з дати настання події. Посадова особа, якій подано на затвердження єдиний акт списання, у двадцятиденний строк з дня його надходження приймає рішення про його затвердження або повертає на доопрацювання із зазначенням вичерпного переліку підстав (п.7 розділу VII Порядку № 81).
f) Відповідно до п.8 розділу VII Порядку № 81 після отримання єдиного акта списання з обліку військової частини списуються:
j) За наявності військового майна, на яке отримано затверджений єдиний акт списання, таке майно підлягає розбиранню (розділенню) на підставі наряду (письмового розпорядження) відповідної служби забезпечення органу військового управління, якщо відсутні інші розпорядження щодо його подальшого використання від відповідних служб забезпечення органів військового управління (п.9 розділу VII Порядку № 81).
Також викладено у новій редакції додатки до Порядку № 81:
Наказом № 288 внесено зміни до додатку 10 «Повноваження керівників органів військового управління та командирів військових частин на списання військового майна відповідно до номенклатури служб забезпечення» до Порядку № 81.
До того ж Порядок № 81 доповнено трьома новими додатками:
Наказ № 288 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 22 травня 2024 р. (п.3 Наказу № 288)1.
1 Наказ № 288 офіційно опубліковано в газеті «Офіційний вісник України» від 22.05.2024 р. № 45.