Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 15.07.2024 р. № 3323-04/50395-06 у зв’язку з набранням чинності з 09.07.2024 р. постанови КМУ від 05.07.2024 р. № 782 «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Постанова № 782; див. коментар), крім п.2, пп.4 п.3 та п.4 змін, затверджених Постановою № 782, які набирають чинності з 01.09.2024 р.
1. Щодо ступеню локалізації.
Згідно зі змінами, внесеними Постановою № 782 до Особливостей № 11781, вимога про ступінь локалізації застосовується замовником до закупівель товару у складі робіт чи послуг (якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі2), у разі якщо його вартість становить або перевищує 200 тис. грн.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Особливості № 1178 також доповнено абзацом п’ятим п.3, який передбачає, що положення п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі не застосовуються замовниками у разі здійснення замовником закупівлі товарів, робіт чи послуг, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт чи надання послуг) є країна, яка є стороною міжнародних угод про державні закупівлі, незалежно від монетарних (вартісних) порогових меж таких угод та рівня покриття (за суб’єктами), на яких вони поширюються.
Перелік країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, що містять положення про державні закупівлі, а також перелік країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України від 16.03.2016 р. № 1029-VIII «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», опубліковано на офіційному веб-сайті Мінекономіки України.
2. Щодо права здійснювати закупівлю без відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару.
Постановою № 782 внесено зміни до п.13 Особливостей № 1178, відповідно до яких придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, може здійснюватися без використання електронної системи закупівель (ЕСЗ) шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли здійснюється закупівля:
Замовник може не публікувати договір про закупівлю та/або додатки до нього у випадках, передбачених пп.15, 17, 18, 20, 21 п.13 Особливостей № 1178.
До того ж Постановою № 782 пп.15 п.13 Особливостей № 1178 викладений в новій редакції та стосується випадків, коли здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для проведення заходів, спрямованих на забезпечення захисту об'єктів підприємств, установ та організацій електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового, нафтогазового комплексів та об'єктів критичної інфраструктури підсектору залізничного транспорту сектору транспорту і пошти, у тому числі для організації захисту їх працівників у частині будівництва, створення та облаштування об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, для відновлення зруйнованих або пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації таких об'єктів, а також для проведення першочергових аварійно-відбудовних робіт на об'єктах залізничної інфраструктури та ремонту тягового і рухомого складу.
3. Щодо тендерної документації та підстав для відхилення замовником тендерної пропозиції.
Відповідно до внесених змін тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.
Не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі відповідно до п.44 Особливостей № 1178 відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому п. 28 Особливостей № 1178.
4. Щодо публікації в ЕСЗ інформації про місцезнаходження.
Постановою № 782 надано можливість замовникові в інформації про закупівлю вказувати укрупнено адміністративно-територіальні одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) замість населеного пункту у випадках, коли розголошення місцезнаходження замовника або постачальника в ЕСЗ несе загрозу їх безпеці.
5. Щодо змін до Особливостей, які набирають чинності з 1 вересня 2024 р.
З 1 вересня 2024 р. набирають чинності положення п.2, пп.4 п.3 та п.4 змін, затверджених Постановою № 782, якими відкориговано норму, що стосується оприлюднення змін до істотних умов договору про закупівлю.
Зазначеними нормами передбачено забезпечення розміщення замовниками в ЕСЗ договорів про закупівлю, укладених відповідно до пп.13, 15, 17, 18, 20, 21 п.13 Особливостей № 1178, а також змін до них.
При цьому оприлюднення таких договорів буде здійснено ЕСЗ автоматично через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Тому, для забезпечення технічної реалізації в ЕСЗ ці положення будуть діяти з 1 вересня 2024 р.