Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 16.04.2024 р. № 2050/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК розглянула запит неприбуткової бюджетної організації щодо можливості виплатити добових, які не будуть оподатковуватись, на підставі лише наказу та посвідчення про відрядження у випадках, коли працівники установи після відрядження по Україні не надають жодних підтвердних документів, окрім посвідчення на відрядження, яке затверджено наказом про облікову політику.
Податківці зазначили, що відповідно до абзацу другого пп.«а» пп.170.9.1 ст.170 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме:
Щодо фактичної кількості днів перебування у відрядженні, то вона визначається згідно з наказом про відрядження за наявності одного чи декількох документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).
До того ж до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день.
Постановою № 981 визначено суми та склад витрат на відрядження держслужбовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів.
1 Постанова КМУ від 02.02.2011 р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів».
Згідно з абзацом першим п.1 розділу II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну України від 13.03.98 р. № 59, в редакції наказу Мінфіну України від 17.03.2011 р. № 362 (Інструкція № 59), направлення працівника підприємства у відрядження здійснює керівник цього підприємства або його заступник (направлення у відрядження держслужбовця здійснює керівник держслужби) і оформлює наказом (розпорядженням), у якому зазначаються мета виїзду, завдання (у разі потреби), пункт призначення (місто або міста призначення, інші населені пункти, найменування підприємства, установи або організації, куди відряджається працівник), строк (дата вибуття у відрядження та дата прибуття з відрядження), джерело фінансового забезпечення витрат на відрядження, а також у разі потреби інші ключові моменти (вид транспорту, інформація про додаткові обмеження щодо сум та цілей використання коштів, наданих на відрядження, у разі їх встановлення керівником тощо), після затвердження кошторису витрат. У разі направлення працівника підприємства у службове відрядження за запрошенням подається його копія та за наявності програма заходів.
Відповідно до абзаців п'ятого, шостого та сьомого п.4 розділу II Інструкції № 59 сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами.
Відшкодування суми добових витрат здійснюється згідно з наказом (розпорядженням) про відрядження, звітом про використання коштів, виданих на відрядження, та згідно з одним чи декількома документальними доказами, які підтверджують перебування працівника у відрядженні.
ДПС України зазначає, що у разі відсутності зазначених в абзаці шостому п.4 розділу II Інструкції № 59 документів добові витрати відрядженому працівникові не відшкодовуються.
Відповідно до п.15 розділу I Інструкції № 59 окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати (витрати на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи, понесені у зв'язку з таким відрядженням). Суми добових витрат для працівників підприємств затверджені Постановою № 98.
Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту.
Враховуючи викладене, при відряджені працівника, сума добових витрат в межах України, зокрема для держслужбовців, визначається згідно з наказом про відрядження та є окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження.