Документ
Коментар
КМУ постановою від 23.07.2024 р. № 848 (Постанова № 848) затвердив Порядок проведення моніторингу земель і ґрунтів (Порядок № 848). Порядок № 848 визначає механізм здійснення моніторингу земель і ґрунтів, з метою своєчасного виявлення зміни стану земель, забруднення і властивостей ґрунтів, оцінки здійснення заходів з охорони земель, збереження та відтворення родючості ґрунтів, попередження впливу негативних процесів і ліквідації наслідків такого впливу.
Об'єктом моніторингу є всі землі незалежно від форми власності і ґрунти.
Моніторинг земель і ґрунтів згідно з Порядком № 848 проводиться шляхом систематичних спостережень, спрямованих на оцінку стану земель і ґрунтів, та порівняння одержаних показників.
Моніторинг земель щодо забруднення ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення включає:
Суцільне ґрунтове обстеження земель сільськогосподарського призначення проводиться один раз на 20 років.
Залежно від мети спостережень та охоплення територій проводиться такий вид моніторингу земель і ґрунтів:
Моніторинг земель і ґрунтів проводиться Держгеокадастром, Міндовкіллям, Мінагрополітики, Держекоінспекцією, ДСНС, ДАЗВ, Держлісагентством, Держрибагентством, ДКА.
Моніторинг земель і ґрунтів проводиться суб'єктами проведення моніторингу за показниками і з періодичністю згідно з додатком та відповідно до Програми моніторингу земель і ґрунтів.
Для забезпечення прозорості даних та обміну інформацією щодо моніторингу земель і ґрунтів, стану земель і землекористування, а також інформаційних потреб у сфері охорони земель запроваджується та використовується автоматизована інформаційна система моніторингу земель і ґрунтів.
Власником (держателем) автоматизованої інформаційної системи моніторингу земель і ґрунтів та виключних майнових прав на її програмне забезпечення і володільцем інформації, яка міститься в цій системі, є держава в особі Держгеокадастру (п.12 Порядку № 848).
Адміністратором автоматизованої інформаційної системи моніторингу земель і ґрунтів є державне підприємство «Центр державного земельного кадастру», що належить до сфери управління Держгеокадастру (п.14 Порядку № 848).
Результати проведення моніторингу земель і ґрунтів можуть формуватися у текстовій, графічній, картографічній і табличній формі за допомогою програмного забезпечення автоматизованої інформаційної системи моніторингу земель і ґрунтів.
До того ж Постановою № 848 внесено зміни до раніше ухвалених нормативних актів, зокрема до порядків використання бюджетних коштів для земельної реформи та функціонування національної інфраструктури геопросторових даних.
Постанова № 848 набирає чинності одночасно із Законом України від 20.03.2023 р. № 2973-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля» (Закон № 2973), тобто через шість місяців з дня скасування чи припинення воєнного стану в Україні (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 2973 та п.4 Постанови № 848)1.
1 Постанову № 848 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 26.07.2024 р. № 151.