Документ
Коментар
НБУ постановою від 23.08.2024 р. № 100 (Постанова № 100) вніс зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (Положення № 148).
Зокрема, слід звернути увагу на наступні зміни.
1. Уточнено, що суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними у надавачів платіжних послуг (раніше йшлося про кошти, одержані із банків). Такі розрахунки проводяться також шляхом внесення готівки до надавачів платіжних послуг для подальшого переказу коштів на рахунки суб'єктів господарювання (абзац перший п.5 Положення № 148 викладено в новій редакції).
2. Як і раніше, суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня з урахуванням обмежень, встановлених п.6 Положення № 148. Змінами, внесеними до абзацу четвертого зазначеного пункту, уточнено, що у разі зняття готівкових коштів із рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізичними особами суб'єкти господарювання зобов'язані надавати на запит надавачів платіжних послуг підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні надавачам платіжних послуг для здійснення заходів належної перевірки клієнта з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.
3. Встановлено, що підприємство / відокремлений підрозділ підприємства / фізична особа – підприємець під час надання держателю платіжного інструменту послуги з видачі готівки зобов'язане / зобов'язаний / зобов'язана видавати лише придатні до обігу платіжні банкноти та монети, які не викликають сумніву в їх справжності та платіжності (відповідні зміни внесено до п.9 Положення № 148).
4. Як і раніше, підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається підприємствами для її зарахування на власні рахунки таких підприємств, відкриті ними в надавачів платіжних послуг (раніше йшлося лише про рахунки, відкриті в банках).
Підприємство, яке має щонайменше шість кас для обслуговування клієнтів у торговому залі, має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), шляхом використання комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання такої готівки, подальшого її здавання до кас банків виключно через відповідні служби/підприємства, яким згідно із законодавством України надано право на інкасацію коштів, перевезення валютних та інших цінностей для зарахування на власні рахунки (відповідні зміни внесено до п.15 Положення № 148).
5. Суб'єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для виконання платіжних операцій до банків, юридичних осіб, що здійснюють операції з оброблення та зберігання готівки, національних операторів, небанківських надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки, власне, як і раніше. Готівкова виручка (готівка) здається суб'єктами господарювання для зарахування на відповідний рахунок, відкритий ними у будь-якого з надавачів платіжних послуг, що мають право відкривати рахунки користувачам.
До того ж уточнено, що готівкова виручка (готівка) здається суб'єктами господарювання самостійно (з урахуванням ризиків щодо безпеки перевезення та здавання готівки) або через відповідні служби/підприємства, яким згідно із законодавством України надано право на інкасацію коштів, перевезення валютних та інших цінностей (п.16 Положення № 148 викладено в новій редакції). Тобто НБУ зобов’язав суб’єктів господарювання задля мінімізації ризиків щодо збереження коштів обов’язково враховувати рівень небезпеки під час самостійного перевезення та здавання ними готівкової виручки (готівки) до банку1.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі НБУ.
6. Встановлено, що порядок проведення інкасації коштів і сума, у разі перевищення якої інкасація коштів є обов'язковою, та випадки непроведення інкасації коштів визначаються в договорі на інкасаційне обслуговування, укладеному з банком/підприємством, якому згідно із законодавством України надано право на інкасацію коштів, перевезення валютних та інших цінностей (абзац четвертий п.49 Положення № 148 викладено в новій редакції).
До того ж відповідно до п.2 Постанови № 100 надавачам платіжних послуг, їх комерційним агентам та підприємствам, яким згідно із законодавством України надано право на інкасацію коштів, перевезення валютних та інших цінностей, встановлено протягом шести місяців із дня набрання чинності цією постановою здійснити перегляд, актуалізацію, переукладання та укладання договорів з клієнтами з метою приведення їх змісту у відповідність до зазначених змін.
Постанова № 100 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 29 серпня 2024 р. (п.5 Постанови № 100)2.
2 Постанову № 100 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 28.08.2024 р.