Документ
Коментар
ГУ ПФУ у Вінницькій області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо обмеження роботи близьких осіб на державній службі.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ГУ ПФУ у Вінницькій області.
Обмеження спільної роботи близьких осіб передбачено Законом України від 14.10.2014 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (Закон № 1700), в ст.27 якого зазначено, що держслужбовці не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.
Перелік осіб, які вважаються близькими, наведено в п.1 ст.1 Закону № 1700.
Особи, які планують пов’язати свою діяльність з державною службою, зобов’язані повідомити керівництво органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у цьому органі близьких їм осіб.
Обмеження спільної роботи близьких осіб не поширюється на:
У разі виникнення обставин, що порушують вимоги Закону № 1700, відповідні особи, близькі їм особи повинні вжити заходи щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк.
У випадку, коли в зазначений строк ці обставини добровільно не усунуто, такі особи в місячний строк з моменту виникнення обставин підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування.
У разі неможливості такого переведення особа, яка перебуває у підпорядкуванні, підлягає звільненню із займаної посади.
Також спеціалісти ГУ ПФУ у Вінницькій області нагадали, що держслужбовцю заборонено приймати для опрацювання будь-які документи, що стосуються призначення та перерахунку пенсії, субсидії, пільг та послуг його близьким особам. Дані дії вважаються такими, що вчинені в умовах реального конфлікту інтересів.