Документ
Коментар
Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків в інформаційному повідомленні1 роз'яснило процедуру міжнародного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн відповідно до вимог Порядку № 1182. Цей Порядок спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн за спеціальними запитами про надання податкової інформації, а також в межах спонтанного обміну податковою інформацією, що є необхідною або передбачувано доречною для виконання чи застосування законодавства України або інших країн стосовно податків, на які поширюється дія Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, ратифікованої Законом від 17.12.2008 р. № 677-VI із застереженнями та/або міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування, а також інших чинних міжнародних договорів України, що передбачають обмін податковою інформацією (п.1 розділу І Порядку № 118).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
2 Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіну України від 16.04.2022 р. № 118.
Термін «спеціальний запит» означає запит про надання інформації стосовно конкретних осіб або операцій, яка є необхідною або може бути доречною для виконання або застосування положень національного законодавства або міжнародних договорів. Спеціальний запит може бути направлений ДПС іноземному компетентному органу або іноземним компетентним органом до ДПС (абзац перший п.3 розділу І Порядку № 118).
Відповідно до п.6 розділу І Порядку № 118 спеціальні запити виконуються ДПС лише за наявності міжнародних договорів.
Провадження зовнішньоекономічної діяльності підприємством-резидентом не є підставою для направлення спеціального запиту.
Необхідність одержання тієї чи іншої інформації повинна ґрунтуватися на тому, що факти, наведені в описі справи, що є невід’ємною частиною спеціального запиту, свідчать про дії/бездіяльність платника податків, які призвели чи можуть призвести до податкових втрат та/або неправомірного застосування звільнення від оподаткування або зменшеної ставки податку.
Такі факти мають свідчити, що запитувана інформація допоможе визначити, чи було платником (платниками) податків порушено норми законодавства України та міжнародних договорів.
Спеціальний запит готується у випадках, наведених у п.8 розділу І Порядку № 118, зокрема, у разі якщо аналіз податкової звітності суб’єкта господарювання (його філії, представництва, тощо) свідчить про можливість заниження платником податків податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на доходи фізичних осіб при здійсненні виплат на користь нерезидентів шляхом неправомірного застосування звільнення від оподаткування або пониженої ставки податку, що передбачені міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування3.
3 На сьогодні між Україною та іншими державами діє 71 міжнародна двостороння конвенція (угода) про уникнення подвійного оподаткування. Тексти чинних конвенцій розміщено на офіційному вебсайті Мінфіну України.
Згідно з абзацами третім та четвертим п.5 розділу ІІІ Порядку № 118 якщо інше не вказано в листі, спеціальний запит виконується протягом сорока п’яти днів з часу одержання листа. Якщо під час виконання завдання виникають ускладнення з одержанням необхідної інформації, строк виконання завдання може бути продовжено, але загальний строк виконання завдання не може перевищувати чотирьох місяців з часу його одержання відповідним органом ДПС.
Зауважимо, що відповідно до п.1 розділу V Порядку № 118 інформація надається компетентним органам іноземних країн з власної ініціативи ДПС без попереднього запиту у таких випадках: