Документ
Коментар
ГУ ДПС в Одеській області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо порядку визнання житлової нерухомості непридатної для проживання, що дає право на звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Одеській області.
Відповідно до пп.«ґ» пп.266.2.2 ст.266 ПКУ2 не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Пунктом 3 Положення № 1893 передбачено, що обстеження стану жилих будинків провадиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження жилих будинків залучаються фахівці проєктних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби.
3 Положення про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затверджене постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.84 р. № 189.
На підставі матеріалів обстеження стану жилих будинків житлово-експлуатаційна організація визначає будинки, що відповідають санітарним і технічним вимогам, і складає про це відповідний акт, який затверджується керівником вказаної організації (п.4 Положення № 189).
У разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до органу місцевого самоврядування4 пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання (п.5 Положення № 189).
4 У п.5 Положення № 189 та в інших нормах цього документа йдеться про органи місцевої влади, які діяли на момент прийняття Положення № 189 (станом на зараз це органи місцевого самоврядування різного рівня). В п.11 Положення № 189 наведено перелік документів, які приймаються такими органами та які свідчать про непридатність будинку (жилого приміщення) для проживання, та про використання такої нерухомості в інших цілях або про знесення цього будинку.
Отже, власник об’єкта житлової нерухомості може підтвердити, що житлова нерухомість непридатна для проживання на підставі рішення органу місцевого самоврядування про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку.