Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 роз'яснило правила використання єдиного рахунку, особливості заповнення реквізитів платіжної інструкції для зарахування коштів на єдиний рахунок та черговість сплати платежів.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Правове регулювання єдиного рахунку, правила його функціонування та використання регламентується ст.351 ПКУ2 та Порядком функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затвердженим постановою КМУ від 29.04.2020 р. № 321.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
1. Повідомлення про використання єдиного рахунку.
Відповідно до п.351.2 ст.351 ПКУ повідомлення про використання (або про відмову від використання єдиного рахунку) подається платником податків в електронній формі через Електронний кабінет за формою J/F1307001.
При цьому платник податків має право повідомити про використання (або про відмову від використання єдиного рахунку) один раз протягом календарного року.
Використання єдиного рахунку платником податків розпочинається з дня, наступного за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунку.
2. Використання єдиного рахунку. Дозволені платежі до сплати.
Через єдиний рахунок платник має можливість сплатити всі поточні платежі, податковий борг за такими платежами та недоїмку з єдиного внеску, грошові зобов’язання, які визначено на підставі податкових повідомлень-рішень. При цьому (під час використання єдиного рахунка) платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством.
Єдиний рахунок не використовується для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу:
3. Використання єдиного рахунку. Заповнення реквізитів і визначення напряму перерахування коштів.
При перерахуванні коштів на єдиний рахунок отримувачем таких коштів є ДПС України, на ім’я якої в Держказначействі України відкрито єдиний рахунок.
Коли платник при перерахуванні коштів визначає напрями перерахування коштів з єдиного рахунку на бюджетні/небюджетні рахунки, заповнюються такі поля реквізиту «Призначення платежу»:
У випадках коли платник при перерахуванні коштів на єдиний рахунок не визначає напрям перерахування коштів, у реквізиті «Призначення платежу» заповнюється поле «Додаткова інформація запису», де зазначається інформація щодо переказу коштів у довільній формі.
Якщо платником не визначено напрям перерахування коштів з єдиного рахунку, кошти перераховуються відповідно до вимог ст.35 ПКУ, тобто податкової інформації, що міститься в поданих платником податкових деклараціях, звітах, розрахунках з єдиного внеску.
4. Черговість сплати платежів.
При використанні єдиного рахунку, органом ДПС формується реєстр платежів у межах коштів, сплачених на єдиний рахунок, з урахуванням наявних у такого платника сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з дотриманням черговості сплати:
1. Недоїмка з єдиного внеску;
2. Податковий борг;
3. Грошові зобов’язання, визначені на підставі податкових повідомлень-рішень, у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок;
4. Визначені платником податку (податковим агентом) грошові зобов’язання із загальнодержавних податків та зборів, місцевих податків, єдиного внеску у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок;
5. Грошові зобов’язання із загальнодержавних податків та зборів у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати;
6. Грошові зобов’язання з місцевих податків у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати;
7. Інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок.
5. Отримання платником, який використовує єдиний рахунок, витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами3.
3 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Для отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами платник податків, який використовує єдиний рахунок, надсилає до органу ДПС за основним (неосновним) місцем обліку запит за формою «F/J1300204» через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету.
Відповідь на запит надсилається платнику податків через Електронний кабінет не пізніше 15 робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400204». Витяг формується за період, вибраний платником податків при створенні запиту, з урахуванням строків давності, станом на дату відправлення запиту до органів ДПС.
До того ж платник має можливість надіслати запит та отримати витяг, скориставшись засобами ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності». При цьому сформований витяг направляється також на електронну пошту платника, з якої було надіслано запит.
Самостійно перевірити дані, за якими сформовано витяг, платник податків може за допомогою меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету.