Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 надало роз'яснення щодо правомірності здійснення між резидентами та нерезидентами операцій відступлення права вимоги та переведення боргу, акцентуючи при цьому на виконанні вимог Закону № 24732 щодо дотримання резидентами встановлених НБУ строків розрахунків3 за експортним та імпортним контрактами.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
2 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції».
3 На сьогодні з урахуванням вимог п.142 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів. Ці строки не поширюються на товари, роботи та послуги, визначені у п.1 постанови Правління НБУ від 14.05.2019 р. № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Банк здійснює валютний нагляд відповідно до вимог Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7 (Інструкція № 7).
1. Відступлення права вимоги.
Відступлення права вимоги є правочином (договором), на підставі якого первісний кредитор передає свої права новому кредитору, а новий кредитор приймає ці права і зобов'язується їх виконати (ст.512-516 ЦКУ4).
4 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
За експортним контрактом на умовах відстрочення платежу експортна виручка має надійти на рахунок резидента-експортера впродовж 180 днів після відвантаження товару на експорт згідно з митною декларацією. Якщо при цьому буде укладено договір про відступлення права вимоги між двома резидентами України, право кредитора перейде до іншого резидента, і в наступному валютна виручка надійде не власнику експортованої продукції, а іншій особі вже за договором про відступлення права вимоги.
Така операція правомірна і валютний контроль за такою операцією закривається за дотримання встановлених строків розрахунків відповідно до пп.6 п.9 Інструкції № 7 – після зарахування на поточний рахунок резидента – нового кредитора в банку коштів, що надійшли від нерезидента-боржника за поставлений резидентом – первісним кредитором товар (за наявності документів про заміну кредитора в зобов’язанні за операцією з експорту товарів).
2. Переведення боргу.
Переведення боргу є правочином (договором), на підставі якого боржник у зобов’язанні замінюється іншою особою за згодою кредитора у повному обсязі змісту зобов’язання (ст.520-524 ЦКУ).
За експортним контрактом на умовах відстрочення платежу експортна виручка має надійти на рахунок резидента-експортера. У випадку заміни боржника-нерезидента іншим нерезидентом валютна виручка надійде резиденту-експортеру, але від іншого нерезидента. Вимоги Закону № 2473 у такому випадку порушено не буде.
Аналогічно відбувається й при переведенні боргу за імпортним контрактом на умовах авансового платежу. При заміні боржника-нерезидента іншим нерезидентом товар надійде резиденту-імпортеру, але від іншого нерезидента. І також вимоги Закону № 2473 не буде порушено.