Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 03.09.2024 р. № 3323-04/65721-06 надало органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, підприємствам та іншим суб’єктам сфери публічних закупівель роз’яснення стосовно технічної реалізації кваліфікаційних критеріїв в електронній системі закупівель (ЕСЗ) та питання аномально низької ціни.
1. Щодо технічної реалізації кваліфікаційних критеріїв в ЕСЗ.
Відповідно до п.28 Особливостей № 11781 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог ст.22 Закону про публічні закупівлі2 з урахуванням Особливостей № 1178.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в ЕСЗ для загального доступу шляхом заповнення полів в ЕСЗ. У тендерній документації зазначаються такі відомості, як, зокрема: інструкція з підготовки тендерних пропозицій, один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до ст.16 Закону про публічні закупівлі з урахуванням положень Особливостей № 1178 та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством (ст.22 Закону про публічні закупівлі).
Порядок розміщення інформації про публічні закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки України від 11.06.2020 р. № 1082 (Порядок № 1082) визначає процедуру розміщення інформації про публічні закупівлі, яка оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу у складі ЕСЗ, подання інформації, документів, звернень та скарг, одержання повідомлень через ЕСЗ.
Відповідно до п.3 Порядку № 1082 розміщення інформації в ЕСЗ здійснюється замовником/ЦЗО/учасником/постачальником/органом оскарження/органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в ЕСЗ, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника/ЦЗО/учасника/постачальника органу оскарження органів державного фінансового контролю.
При цьому слід врахувати, що згідно з зазначеним пунктом у разі якщо інформація, розміщена в ЕСЗ шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.
У зв'язку із стандартизацією документів у сфері публічних закупівель та цифровізації процесів з метою зменшення операційних витрат замовників та учасників на роботу в ЕСЗ, зменшення кількості помилок та операційних витрат на формування та вивчення різних за структурою та наповненням документів тендерної документації та тендерної пропозиції ДП «ПРОЗОРРО» технічно реалізувало чергову частину електронної тендерної документації – кваліфікаційні критерії. Відтак з 30.07.2024 р. у тестовому режимі замовникам надана можливість розміщення інформації щодо кваліфікаційних критеріїв шляхом заповнення електронних форм з окремими полями. При цьому звертається увага замовників, що даний функціонал матиме обов'язковий характер. У разі потреби з питань технічної реалізації можливо додатково звертатися до ДП «ПРОЗОРРО».
2. Щодо аномально низької ціни.
З урахуванням листа Антимонопольного комітету України від 14.08.2024 р. № 20-29.1/09-7884е як органу оскарження, Мінекономіки України інформує замовників щодо правильного визначення в тендерній документації терміну «аномально низької ціни».
Комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель з метою уникнення помилок під час формування умов тендерних документацій звертає увагу замовників на необхідність врахування порядку визначення аномально низької ціни залежно від того, застосовується аукціон під час проведення тендеру чи ні.
Під час проведення процедур закупівель із застосуванням аукціону в тендерній документації замовники встановлюють визначення аномально низької ціни для проведення тендеру без застосування аукціону.
Відповідно до п.37 Особливостей № 1178 за обґрунтованим рішенням замовника відкриті торги можуть бути проведені без застосування електронного аукціону. Під терміном «аномально низька ціна тендерної пропозиції» розуміється ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, яка є меншою на 40 або більше відсотків середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників процедури закупівлі та/або є меншою на 30 або більше відсотків наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції.
Аномально низька ціна визначається ЕСЗ автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота).
Водночас відповідно до п.3 частини першої ст.1 Закону про публічні закупівлі аномально низька ціна тендерної пропозиції – ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції за результатами аукціону, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону.
Аномально низька ціна визначається ЕСЗ автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота).
Отже, термін «аномально низька ціна» визначається: