Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 надало роз'яснення щодо подання Звіту про контрольовані іноземні компанії (Звіту про КІК)2 юридичною особою – засновником контрольованої іноземної компанії (КІК), у якої відбулось відчуження частки в іноземній юрособі в середині року.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
2 Йдеться про Звіт про контрольовані іноземні компанії, форму якого затверджено наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254.
Фахівці податкового органу зокрема, нагадали, що для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (пп.392.5.1 ст.392 ПКУ3). При цьому контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених пп.392.3.2 ст.392 ПКУ, та визначає частку скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційно частці у цій КІК, якою вона володіє (пп.392.3.5 ст.392 ПКУ).
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Тобто юридичній особі – засновнику КІК, у якої відбулось придбання/відчуження частки в іноземній юридичній особі в середині звітного року потрібно подати належним чином заповнений Звіт про КІК з одночасним поданням річної Декларації з додатком КІК до рядка 06.1 КІК Декларації. До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.
При цьому розрахунок скоригованого прибутку КІК здійснюється на підставі показників фінансової звітності КІК за відповідний звітний період, протягом якого контролююча особа володіла/володіє часткою КІК.
Щодо середньозваженого офіційного курсу НБУ, за яким здійснюється перерахунок в гривню скоригованого прибутку КІК, визначеного в іноземній валюті, то для його розрахунку необхідно сумарне значення поденного офіційного курсу гривні щодо певної іноземної валюти, опублікованого на вебсайті НБУ, протягом яких контролююча особа володіла часткою КІК, поділити на кількість календарних днів володіння часткою КІК у відповідному звітному періоді.
Звертаємо увагу, що відповідно до п.72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, тимчасово, з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, до платників податків не застосовуються:
Нагадаємо, що відповідно до п.120.7 ст.120 ПКУ неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи, або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки, передбачені пп.392.5.5 ст.392 ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Отже, на сьогодні штрафні санкції за неподання Повідомлення про КІК4 у строки, передбачені пп.392.5.5 ст.392 ПКУ, до фізичної/юридичної особи – резидента не застосовуватимуться5.
4 Форму Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, а також порядок її надсилання до контролюючого органу затверджено наказом Мінфіну України від 22.09.2021 р. № 512.
5 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.