Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 21.08.2024 р. № 410 (Наказ № 410) вніс зміни до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.09.2017 р. № 822 (Положення № 822). Розглянемо головні зміни.
1. Розділ V «Відомості з Державного реєстру» Положення № 822 доповнено новим п.5, відповідно до якого під час отримання публічних (електронних публічних) та інших послуг фізична особа – платник податків може подавати до визначених нею органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, інформаційні системи яких підключені до Порталу Дія, дані про РНОКПП1 із Державного реєстру2, зокрема як внесені до е-паспорта, е-паспорта для виїзду за кордон, е-свідоцтва про народження, так і окремо як електронну копію документа, що засвідчує реєстрацію такої особи в Державному реєстрі засобами Порталу Дія, у тому числі з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
1 Йдеться про реєстраційний номер облікової картки платника податків.
2 Тут і далі йдеться про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків.
Фізична особа – платник податків також може подавати електронні копії відомостей із Державного реєстру, зокрема електронні копії електронних відображень відомостей із Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, які наявні в Державному реєстрі, сформовані з використанням засобів Порталу Дія, у тому числі з використанням мобільного додатка Порталу Дія, електронна копія відомостей із Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору формується у разі подання фізичною особою запиту до Державного реєстру засобами Порталу Дія.
Перевірка відповідності та підтвердження даних про РНОКПП/відомостей із Державного реєстру про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору здійснюється Порталом Дія шляхом електронної інформаційної взаємодії з Державним реєстром із урахуванням вимог законодавства з питань захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
2. Змінами, внесеними до абзацу другого п.7 розділу VII Положення № 822 встановлено, що у разі необхідності повторного отримання Картки платника податків3, фізична особа – платник податків має подати до органу ДПС відповідну заяву4. Нагадаємо, що до внесення змін до зазначеної норми Положення № 822 подання такої заяви передбачалося лише з причини втрати або зіпсування Картки платника податків.
3 Форму наведено у додатку 3 до Положення № 822.
4 Йдеться про Заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (форму № 5ДР наведено у додатку 12 до Положення № 822).
3. Новою редакцією п.5 розділу ХІV Положення № 822 передбачено, що реєстрація іноземців у Державному реєстрі з метою набуття іноземцем статусу електронного резидента (е-резидента)5 здійснюється відповідно до Порядку № 9706.
5 Електронний резидент (е-резидент) – іноземець, який досяг 18-річного віку, не є податковим резидентом України, отримав відповідні кваліфіковані електронні довірчі послуги та інформація про якого внесена до інформаційної системи «Е-резидент» (пп.14.1.566 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI).
6 Порядок набуття та скасування статусу електронного резидента (е-резидента), ідентифікації осіб, які мають намір набути статус електронного резидента (е-резидента), та надання їм кваліфікованих електронних довірчих послуг, затверджений постановою КМУ від 05.09.2023 р. № 970.
Наказ № 410 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 2 жовтня 2024 р. (п.3 Наказу № 410)7.
7 Наказ № 410 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 02.10.2024 р. № 84.