Документ
Коментар
Мінекономіки України наказом від 21.06.2024 р. № 15188 (Наказ № 15188) затвердило Порядок розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній службі України з питань праці та її територіальних органах (Порядок № 15188), у додатках до якого наведено:
Порядок № 15188 визначає процедуру приймання, реєстрації, розгляду звернень громадян, здійснення контролю за дотриманням строків їх розгляду, основні вимоги до організації та проведення особистого прийому громадян та загальні засади ведення діловодства за зверненнями громадян у Держпраці України та її територіальних органах.
Пунктом 5 розділу І Порядку № 15188 встановлено, що за ознакою надходження звернення громадян поділяються на такі:
1. Первинні – звернення, що надійшли від окремої особи (групи осіб), яка (які) вперше звернулася (звернулися) до Держпраці України та її територіальних органів з певним питанням.
2. Повторні – звернення, що надійшли від тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, якщо перше не вирішено по суті або вирішено в неповному обсязі, у яких:
До повторних звернень належать також звернення від тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, якщо перше вирішено по суті.
3. Дублетні – звернення тієї самої особи (групи осіб) з того самого питання, що відправлені особою (групою осіб) різним адресатам та надіслані нею (ними) на розгляд за належністю до Держпраці України та її територіальних органів.
4. Неодноразові – звернення особи (групи осіб), які надійшли до Держпраці України та її територіальних органів з того самого питання, що й попереднє звернення, проте на попереднє звернення відповідь ще не надана, а визначений законодавством строк його розгляду ще не закінчився.
5. Масові – звернення, що надходять у великій кількості (більше трьох) від різних громадян з однаковим змістом або суттю питання.
Відповідно до п.7 розділу І Порядку № 15188 звернення може бути усним (викладене громадянином під час особистого прийому громадян або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні «гарячі лінії» та записане (зареєстроване) посадовою особою) чи письмовим (надіслане поштою або передане громадянином особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до законодавства, під час особистого прийому громадян, через скриньку «Для звернень громадян»).
Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення)1.
1 Електронне звернення надсилається на електронну поштову адресу zvern@dsp.gov.ua або шляхом заповнення та надсилання електронної форми, яка розміщується на офіційних вебсайтах Держпраці України та її територіальних органів (п.9 розділу І Порядку № 15188).
Пунктом 12 розділу І Порядку № 15188 чітко встановлено, що забороняється надсилати скарги для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Також Порядок, що коментується, містить положення щодо організації роботи з приймання, попереднього розгляду та реєстрації звернень громадян (розділ ІІ), розгляду звернень громадян та підготовки відповідей (розділ ІІІ); строку розгляду звернень громадян (розділ IV), моніторингу та контролю за розглядом звернень громадян (розділ V), формування справ та зберігання матеріалів за зверненнями громадян (розділ VI) та організації особистого прийому громадян (розділ VII).
До того ж відповідно до п.2 Наказу № 15188 визнано таким, що втратив чинність, наказ Мінсоцполітики України від 16.11.2016 р. № 1339 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній службі України з питань праці та її територіальних органах».
Нагадаємо, що згідно зі ст.16 Закону № 21362 у період дії воєнного стану Держпраці України та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог Закону № 2136, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст.265 КЗпП3, не застосовуються.
3 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Наказ № 15188 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 5 вересня 2024 р. (п.4 Наказу № 15188)4.
4 Наказ № 15188 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 05.09.2024 р. № 76.