Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що чинним законодавством України не передбачено поняття «кредит-нота», а ПКУ2 не передбачено окремого порядку врахування кредит-ноти при визначенні контрольованих операцій. Кваліфікація операцій, зокрема і операцій, пов’язаних із застосуванням кредит-ноти, має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин та підстав здійснення, а також первинних документів, які супроводжували їх оформлення.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
При цьому фахівці податкового органу зауважили, що у Звіті про КО3 контрольовані операції зазначаються відповідно до показників бухгалтерського обліку відповідної операції. Так, відповідно до п.24 розділу IV Порядку № 84 у графі 20 розділу «Відомості про контрольовані операції» додатка до Звіту про КО зазначається загальна вартість контрольованої операції (за вирахуванням непрямих податків) у гривнях, за якою відповідна операція відображена в бухгалтерському обліку платника податків.
3 Йдеться про Звіт про контрольовані операції (форму затверджено наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. № 8, в редакції наказу Мінфіну України від 07.12.2023 р. № 673 (див. коментар до цього Наказу).
4 Порядок складання Звіту про контрольовані операції, затверджений наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. № 8, в редакції наказу Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 841.
Додамо, що за загальними приписами кредит-нота – це розрахунковий документ, в якому міститься повідомлення, яке направляється однією із сторін (постачальником), що перебуває у розрахункових відносинах, іншій стороні (покупцеві) про запис у кредит рахунку останньої певної суми через настання обставини, що створила у іншої сторони право вимоги цієї суми. Одним із методів, які використовуються постачальниками для просування товарів на ринку, є сплата мотиваційних та стимулюючих виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь покупців (організацій, які придбавають товари у постачальника), які є винагородою за досягнення певних економічних показників та сприяють пожвавленню збуту товарів постачальника.
Оскільки мотиваційні та стимулюючі виплати (премії, бонуси, інші заохочення), які сплачуються постачальником продукції (робіт, послуг), спрямовуються на стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), такі виплати визнаються як оплата маркетингових послуг5.
5 Див. відповідь на запитання: яким чином оподатковується операція з отримання покупцем - резидентом кредит-ноти у вигляді винагороди у грошовій формі (бонусу, мотиваційних виплат)/зменшення суми зобов’язання перед постачальником-нерезидентом за поставлений товар, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України за адресою: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=38304.
Тобто фахівці ДПС України розглядають кредит-ноту як маркетингову послугу з відповідним нарахуванням ПДВ. Тому, відповідно, сума кредит-ноти має відображатися в бухгалтерському обліку у складі доходів від продажу послуг на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».