Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 19.09.2024 р. № 3988-ІХ (Закон № 3988) внесла зміни до Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про публічні закупівлі) щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель (ЕСЗ) інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво).
Так, новою редакцією п.20 частини п’ятої ст.3 Закону про публічні закупівлі передбачено, що його дія не поширюється на товари, роботи та/або послуги, постачання, виконання, надання яких здійснюється постачальником із досвідом роботи в країнах Європи та/або Азії та/або Північної Америки та/або Південної Америки та/або Близького Сходу не менше п’яти років (у тому числі його пов’язаними особами в розумінні ПКУ1, крім постачальників (у тому числі їх пов’язаних осіб в розумінні ПКУ), до яких застосовано санкції згідно із Законом України від 14.08.2014 р. № 1644-VII «Про санкції», якщо такі товари, роботи та/або послуги необхідні для:
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Крім того внесеними змінами передбачено, що протягом трьох робочих днів з дня укладання договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва замовник оприлюднює в ЕСЗ договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) (п.10 частини першої ст.10 Закону про публічні закупівлі викладено в новій редакції).
Також замовник оприлюднює в ЕСЗ повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси протягом трьох робочих днів з дня:
Доповненнями до частини першої ст.41 Закону про публічні закупівлі передбачено, що невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. А невід’ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов’язковим, якщо це передбачено законодавством).
У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію (абзац четвертий частини першої ст.41 Закону про публічні закупівлі).
До того ж новою редакцією п.7 ст.41 Закону про публічні закупівлі передбачено, що замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси не тільки у разі внесення змін до істотних умов договору, а і у разі складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації.
Також уточнено перелік інформації, яку повинно містити повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або щодо цін на матеріальні ресурси (у новій редакції викладено окремі норми п.8 ст.41 Закону про публічні закупівлі).
Зазнав змін і розділ Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі. Так, новою редакцією п.37 цього розділу встановлено, що особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників визначаються КМУ (далі – Особливості) із дотриманням вимог, встановлених п.38 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі.
Зі свого боку новою редакцією зазначеного п.38 передбачено, зокрема, що у разі укладення договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва (в тому числі з розробленням проектної документації), реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва без використання ЕСЗ у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в ЕСЗ інформацію щодо цін на матеріальні ресурси, в порядку та на умовах, що визначені п.10 і п.11 частини першої ст.10 Закону про публічні закупівлі. При цьому істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями.
У разі закупівель товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, замовник протягом 10 робочих днів з дня укладення договору про закупівлю оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, у такому обсязі: найменування замовника; назва предмета закупівлі; ціна, зазначена в договорі про закупівлю. У разі укладення договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва до такого звіту додаються документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі.
У повідомленні про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси для договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, зазначаються наступні відомості: найменування замовника, унікальний номер звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, присвоєний ЕСЗ; випадки для внесення змін до істотних умов договору (відповідно до випадків, визначених Особливостями); ціна, визначена в договорі про закупівлю (в разі її зміни). Таке повідомлення та документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси оприлюднюються у порядку та на умовах, визначених п.11 частини першої ст.10 Закону про публічні закупівлі.
Новими п.62 та п.63 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі визначено особливості застосування зазначеного закону замовниками, які здійснюють діяльність в одній або кількох із таких сфер: забезпечення транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) та постачання природного газу на користь третіх осіб (замовників), видобутку природного газу та надання послуг установки LNG, розробки родовищ нафти і газу, видобутку нафти, здійснюють закупівлі таких предметів закупівлі: обладнання для генерації електричної та/або теплової енергії, зокрема: газопоршневі, газотурбінні, мазутні установки та/або електростанції, в тому числі когенераційні та/або модульні; блочно-модульні котельні; дизельні та/або бензинові, та/або газові генератори, а також товари, роботи або послуги, необхідні для придбання, та/або транспортування, та/або улаштування, та/або розміщення, та/або приєднання до систем передачі та/або розподілу електричної енергії, та/або приєднання до газотранспортної та/або газорозподільної систем, та/або введення в експлуатацію, та/або безпосередньої експлуатації такого обладнання (в тому числі за кошти кредитів, позик, грантів, що надані міжнародними фінансовими організаціями).
Закон № 3988 набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 23 жовтня 2024 р.2, за винятком абзаців шостого і сьомого пп.1 п. 4 розділу I Закону № 3988 (щодо будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), які набирають чинності через 60 днів з дня набрання чинності цим Законом (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3988).
2 Закон № 3988 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 22.10.2024 р. № 150.