Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 18.09.2024 р. № 3979-ІХ (Закон № 3979) внесла зміни до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (БКУ), які спрямовані на удосконалення бюджетного планування на місцевому рівні та актуалізації окремих його положень у відповідність із законами України.
Змінами, зокрема, передбачено можливість надання місцевих гарантій за рішенням:
Відтепер, до доходів загального фонду Держбюджету України належить плата за надання послуг, визначених Законом України від 01.12.2022 р. № 2804-IX «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією» (частину другу ст.29 БКУ доповнено новим п.271), а до джерел формування спеціального фонду Держбюджету України – кошти, одержані від зростання стартової ціни на аукціоні з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів (частину третю ст.29 БКУ доповнено новим п.1311).
Відповідно до нового п.27 частини четвертої ст.30 БКУ кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої ст.15 БКУ, частини третьої ст.29 БКУ та частини третьої ст.30 БКУ, відтепер спрямовуються, зокрема, на здійснення заходів із вселення водних біоресурсів у рибогосподарські водні об'єкти (їх частини) для відновлення їх природних популяцій, поповнення запасів та збереження біорізноманіття (за рахунок джерел, визначених п.1311 частини третьої ст.29 БКУ).
Змінами, внесеними до ст.74 БКУ встановлено, що місцеві запозичення можуть здійснюватися з метою фінансування бюджету розвитку також для виконання боргових зобов’язань з повернення отриманих і непогашених кредитів (позик), що виникли внаслідок здійснення місцевих запозичень у попередні періоди, з метою ефективного управління місцевим боргом.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад отримали можливість координувати діяльність відповідних органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, щодо виконання визначених для територій показників доходів бюджету (частину п'яту ст.78 БКУ доповнено абзацом четвертим).
Крім того, новою редакцією п.228 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ передбачено, що в період дії воєнного стану вільні залишки коштів місцевих бюджетів (крім субвенцій з інших бюджетів) та залишки коштів бюджету розвитку місцевих бюджетів (крім субвенцій з інших бюджетів і коштів місцевих внутрішніх та зовнішніх запозичень), які утворилися на кінець бюджетного періоду, спрямовуються за рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідних місцевих рад (військових адміністрацій) розпорядникам та/або одержувачам бюджетних коштів за визначеними у цьому пункті напрямами. Передбачені цим пунктом видатки можуть здійснюватися шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету або придбання товарів (робіт, послуг) для подальшої передачі бюджетним установам, які утримуються з інших бюджетів.
З 01.01.2025 р. поновлюється дія ст.751 БКУ «Складання та схвалення прогнозу місцевого бюджету» та пов’язані з нею норми щодо прогнозів місцевих бюджетів (виключено абзац сімнадцятий пп.1 п.22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ).
До того ж розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ доповнено п.229, відповідно до якого в період дії воєнного стану прогноз місцевого бюджету відповідно до ст.751 БКУ може не складатися, якщо території територіальної громади чи її окремих населених пунктів вважаються такими, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованими Російською Федерацією та які в установленому порядку включені до відповідного переліку.
Також Законом № 3979 внесено зміни до Закону України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (Закон № 280), відповідно до яких районним, обласним, сільським, селищним, міським радам надано право приймати рішення про:
До того ж Законом № 3979 внесено зміни і до Закону України від 23.02.2023 р. № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (Закон № 2923). Згідно з цими змінами у разі затвердження органами місцевого самоврядування місцевих програм щодо відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна та відновлення об’єктів в Реєстр пошкодженого та знищеного майна щодо таких об’єктів вноситься відповідна відмітка про отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна або включення до місцевої програми.
Розрахунок обсягу компенсації за пошкоджені/знищені (зруйновані) об’єкти нерухомого майна визначається КМУ в Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» і в Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна (частину другу ст.13 Закону 2923 доповнено абзацами другим і третім).
Закон № 3979 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 21 вересня 2024 р.1, крім п.14 та пп.2 п.16 цього Закону, які набирають чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування, тобто з 20 листопада 2024 р., і пп.3 п.16 цього Закону, який набирає чинності з 1 січня 2025 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3979).
1 Закон № 3979 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 20.09.2024 р. № 128.