Документ
Коментар
ГУ ДПС у Черкаській області в інформаційному повідомленні1 на запитання щодо відповідальності торговців, які не можуть здійснити безготівкові розрахунки через відключення електроенергії, надало наступну відповідь. Згідно з пп.112.8.9 ст.112 ПКУ2, у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), як надзвичайних та невідворотних подій, які об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, умови щодо настання відповідальності не виникають. Обов’язок доведення існування таких форс-мажорних обставин покладається на платника податків.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Черкаській області.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Також податківці нагадали, що п.1 Постанови № 8943 визначено умови та строки, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків, зокрема, з використанням електронних платіжних засобів, за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно. Поетапне запровадження такого обов’язку передбачено з 1 січня 2023 р. і складається з чотирьох етапів (див. коментар до Постанови № 894).
3 Постанова КМУ від 29.07.2022 р. № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (див. також коментар до інформаційного повідомлення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 14 жовтня 2024 року).
Тобто чинним законодавством встановлено обов’язок торговців забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків, зокрема, з використанням електронних платіжних засобів, за продані ними товари (надані послуги) відповідно до положень Постанови № 894.
Згідно з ст.16315 КпАП4 порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця, посадових осіб юридичної особи від 1700 до 3400 грн (за повторне порушення протягом року – від 8500 до 17000 грн).
4 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.