Документ
Коментар
Північно-Східне міжрегіональне управління Держпраці України в інформаційному повідомленні1 розглянуло питання обов’язковості проведення медичних оглядів працівників під час воєнного стану та зазначило наступне. На сьогодні відсутні нормативно-правові акти або інші розпорядчі документи, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медичного огляду працівників чи допустити до роботи працівника, який медогляд не пройшов.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці України.
Водночас медичні огляди працівників мають проводитись з врахуванням безпекової ситуації.
Фахівці Держпраці нагадали, що згідно з частиною першою ст.17 Закону № 26942 та частиною першою ст.169 КЗпП3 роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (далі – медичний огляд працівників).
2 Закон України від 14.10.92 р. № 2694-XII «Про охорону праці».
3 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Процедуру проведення медичних оглядів працівників певних категорій визначено Порядком № 2464.
4 Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ України від 21.05.2007 р. № 246.
Представники роботодавців щорічно до 1 грудня поточного року зобов’язані подати до територіального органу Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році (п.2.2 розділу ІІ Порядку № 246). До такої заяви додаються витяг зі штатного розкладу стосовно переліку всіх професій по структурним підрозділам підприємства та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, які роботодавець проводить згідно з п.3.1 розділу ІІІ Порядку № 246.
Після розгляду наданих документів за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи визначаються категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду. В разі дотримання роботодавцем вимог законодавства складається відповідний Акт.
Роботодавець несе відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я працівників, спричинені допуском їх до роботи без проведення обов’язкових медоглядів.