Документ
Коментар
Мінфін України в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо переведення рахунків надавачів медичних послуг на обслуговування в органи Казначейства. У роз’ясненні наголошено, що курс медичної реформи залишиться не змінним і не вплине на автономність закладів у розпорядженні своїми коштами. Держава не впливатиме на витрачання коштів надавачів медичних послуг.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Мінфіну України.
У роз’ясненні зазначено, що розвиток надавачів медичних послуг залежить виключно від управлінських рішень їх керівників і власників, наявності середньострокового плану розвитку закладу, який має включати, зокрема, заходи підвищення якості надання медичних послуг, доступності та безоплатності цих послуг для пацієнта.
Наразі кошти за програмою медичних гарантій Національна служба здоров’я України спрямовує з казначейського рахунку на банківські рахунки лікарень. Тобто кошти перераховуються з єдиного державного казначейського рахунку та зберігаються на рахунках у банківських установах. Обсяг таких коштів щомісяця становить понад 22 млрд грн.
Мінфін України наголошує, що в умовах війни та критичності підтримки ліквідності єдиного державного казначейського рахунку зберігання коштів, отриманих за програмою медичних гарантій, на банківських рахунках не сприяє фінансовій стійкості держави.
Згідно із запропонованими змінами кошти за програмою медичних гарантій будуть перераховуватись надавачам медичних послуг на небюджетні рахунки в органах Казначейства.
Небюджетні рахунки Казначейства обслуговуються у спрощеному режимі аналогічно рахункам у банківських установ. Для здійснення платежів з небюджетного рахунку в Казначействі надавачу потрібно буде відправити лише платіжне доручення. Комплект документів, як для здійснення бюджетних платежів, не потрібно збирати.
Отже, надавачі медичних послуг самостійно розпоряджатимуться коштами, отриманими у процесі їх господарської діяльності, з небюджетних рахунків у Казначействі і таким платежам буде надано найвищий рівень пріоритетності.
Аналогічну позицію Мінфін України підтвердив і ще в одному інформаційному повідомленні2, в якому наголосив, що платежі з небюджетних рахунків медичних закладів здійснюватимуться позачергово, а здійснення оплат за програмою медичних гарантій на небюджетні рахунки лікарень буде застосовано лише на період воєнного стану.
2 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Мінфіну України.
Обслуговування Казначейством таких рахунків надає можливість подання платіжних інструкцій в електронній формі, встановлення вимог до формування та заповнення платіжних інструкцій відповідно до стандартів НБУ, цілодобовий доступ онлайн клієнтської частини електронної системи.
Водночас Мінфін України звертає увагу, що Казначейство оперативно опрацьовує і проводить платіжні інструкції не пізніше наступного операційного дня.