Документ
Коментар
Мінекономіки України, Мінфін України, МВС України наказом від 10.09.2024 р. № 23492/439/620 (Наказ № 23492/439/620) та правління ПФУ постановою від 10.09.2024 р. № 27-1 (Постанова № 27-1) відповідно до п.18 частини другої ст.22 Закону № 50671 затвердили Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення (Порядок)2, у додатку до якого наведено форму Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття (далі – Акт).
1 Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
2 Наказ Мінпраці України, ДПАУ від 13.02.2009 р. № 60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» і постанову правління ПФУ від 13.02.2009 р. № 7-1 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» визнано такими, що втратили чинність (п.1 наказу Мінекономіки України, Мінфіну України від 10.09.2024 р. № 23491/438 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62» та п.1 постанови правління ПФУ від 10.09.2024 р. № 27-2 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1»).
Пунктом 4 Порядку встановлено, що розслідування проводиться центрами зайнятості під час подання особою заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного та/або після припинення реєстрації особи як безробітного, у разі надходження від державних органів, підприємств, установ, організацій або громадян інформації, яка впливає на умови реєстрації особи як безробітного та/або перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, та/або якщо така інформація розміщена в медіа.
Під час проведення розслідування здійснюється обмін відповідною інформацією між Державним центром зайнятості, ДПС України, ПФУ, Мін’юстом України та Адміністрацією ДПСУ (див. п.5 – 9 Порядку).
Відповідно до п.10 Порядку, якщо під час проведення розслідування шляхом звіряння та/або здійснення інформаційного обміну з Мінфіном України, визначених пп.1 п.5 Порядку, виявлено невідповідність відомостей та/або даних щодо особи, стосовно якої проводиться розслідування, центр зайнятості здійснює перевірку у страхувальника3 щодо виявленої невідповідності шляхом використання засобів комунікації, у тому числі електронних, або виїзної перевірки (планової чи позапланової).
3 Така перевірка не здійснюється у разі визнання особою, стосовно якої проводиться розслідування, виявленої невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття. У такому разі керівник центру зайнятості приймає рішення щодо проведення розслідування з урахуванням даних, що надійшли шляхом зазначеного обміну інформацією.
За результатами проведення розслідування в разі виявлення невідповідності, що впливає на умови надання (поновлення) особі статусу зареєстрованого безробітного, перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття, складається Акт, який підписують посадові особи центру зайнятості, які проводили таке розслідування, а також посадові особи страхувальника (у разі проведення виїзної перевірки у страхувальника). Особа, стосовно якої проводилося розслідування, ознайомлюється з Актом і також підписує його (п.11 Порядку).
У разі неможливості здійснити розслідування шляхом проведення перевірки у страхувальника щодо виявленої невідповідності з причин його перебування на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, або його відсутності за місцезнаходженням юридичної особи/місцем проживання (перебування) фізичної особи – підприємця, а також за місцем провадження його господарської діяльності керівник центру зайнятості приймає рішення щодо проведення розслідування з урахуванням даних, що надійшли шляхом обміну інформацією (п.12 Порядку)4.
4 У разі зміни обставин, що впливають на умови проведення розслідування (наприклад, страхувальник вийшов на зв’язок, повернувся до України, перереєструвався на території України (крім територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією)), здійснення розслідування шляхом проведення перевірки може бути поновлено в межах 2 років з дня складення Акта, у якому відповідно до абзацу восьмого п.11 Порядку зазначено причину, з якої неможливо було здійснити розслідування шляхом проведення перевірки у страхувальника.
Відповідно до п.15 Порядку за результатами проведення розслідування керівник центру зайнятості приймає рішення щодо припинення реєстрації особи як безробітного і виплати допомоги по безробіттю та/або щодо стягнення суми виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, у разі встановлення одного з таких фактів5:
5 Зазначене рішення може бути прийняте також з інших підстав, визначених законодавством про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
6 Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Якщо за результатами розслідування встановлено, що центр зайнятості призначив матеріальне забезпечення на випадок безробіття на підставі відомостей (даних), що призвели до заниження (завищення) його розміру, керівник центру зайнятості після отримання уточнених даних страхувальника приймає рішення про перерахунок допомоги по безробіттю з дня її призначення відповідно до законодавства.
Суми переплат, які встановлені за результатами розслідування, що виникли з вини страхувальника, відшкодовуються в повному обсязі таким страхувальником відповідно до вимог законодавства про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Центр зайнятості протягом 3 робочих днів після прийняття рішення щодо повернення коштів надсилає рекомендованим листом відповідному адресату (особі або страхувальнику) повідомлення про необхідність протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути (відшкодувати) неправомірно отримані (виплачені) кошти та/або вартість отриманих соціальних послуг (п.16 Порядку).
Наказ № 23492/439/620 та Постанова № 27-1 набрали чинності з дня їх офіційного опублікування – 30 жовтня 2024 р. (п.3 Наказу № 23492/439/620 та п.3 Постанови № 27-1)7.
7 Наказ № 23492/439/620 та Постанову № 27-1 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 30.10.2024 р. № 90.