Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 30.09.2024 р. № 478 (Наказ № 478) вніс зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженого наказом Мінфіну України від 07.11.2003 р. № 617, у редакції наказу Мінфіну України від 03.10.2007 р. № 1100 (НП(С)БО 27). Розглянемо головні зміни.
1. Нова редакція п.4 розділу І НП(С)БО 27 містить низку нових термінів, а саме:
Також підкориговано визначення термінів «вартість використання», «група вибуття», «компонент підприємства», та «припинена діяльність».
2. Пункт 1 розділу ІІ НП(С)БО 27 доповнено новими нормами, згідно з якими підприємство, яке зобов’язується виконати план продажу, пов’язаний з втратою контролю над дочірнім підприємством, визнає усі активи цього дочірнього підприємства як утримувані для продажу, якщо умови, наведені у цьому пункті, виконуються без урахування того, чи буде підприємство зберігати неконтрольовану частку у своєму колишньому дочірньому підприємстві після продажу.
Якщо підприємством переведено необоротний актив або групу вибуття з необоротних активів, утримуваних для продажу, до необоротних активів, утримуваних для розподілу між власниками, або навпаки, така зміна вважається продовженням початкового плану вибуття.
До необоротних активів, які утримуються для розподілу між власниками, застосовуються вимоги НП(С)БО 27.
3. Відповідно до нового абзацу п.4 розділу ІІ НП(С)БО 27 необоротний актив або група вибуття визнаються як утримувані для розподілу між власниками, якщо підприємство зобов’язується розподілити актив або групу вибуття між власниками. Для цього активи мають бути готовими до розподілу в їх теперішньому стані, а здійснення їх розподілу – високоймовірним. Тобто визначено заходи, необхідні для завершення розподілу протягом одного року з дати визнання необоротних активів, утримуваних для розподілу.
4. Якщо необоротні активи, у тому числі придбані винятково з метою перепродажу, не відповідають умовам, наведеним у п.1 розділу ІІ НП(С)БО 27, такі активи не можуть бути відображені у складі оборотних активів (п.6 розділу ІІ НП(С)БО 27 доповнено абзацом другим).
Зазначимо, що згідно з першим абзацом п.6 розділу ІІ НП(С)БО 27 необоротні активи, група вибуття, які визнані утримуваними для продажу, припиняють визнаватися у складі необоротних активів.
5. Підприємство оцінює необоротний актив або групу вибуття, як утримувані для розподілу між власниками за меншою з двох оцінок: балансовою вартістю або справедливою вартістю за вирахуванням витрат, пов’язаних з розподілом (п.9 розділу ІІ НП(С)БО 27 доповнено абзацом другим).
Нагадаємо, що абзацом першим п.9 розділу ІІ НП(С)БО 27 передбачено, що необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин – балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.
6. Новою нормою п.12 розділу ІІ НП(С)БО 27 встановлено, що суми коригування балансової вартості необоротних активів, утримуваних для розподілу, переведених зі складу необоротних активів, утримуваних для продажу, включаються до інших витрат (доходів) звітного періоду.
7. Згідно з новою редакцією абзацу третього п.3 розділу ІІІ НП(С)БО 27, якщо підприємство більше не визнає свій компонент як утримуваний для продажу, то результати діяльності такого компонента, що раніше визнавалися як від припиненої діяльності, відображаються у складі доходів або витрат діяльності.
Наказ № 478 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 13 листопада 2024 р. (п.3 Наказу № 478)1.
1 Наказ № 478 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 13.11.2024 р. № 94.