Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 24.09.2024 р. № 460 (Наказ № 460) вніс зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Мінфіну України від 10.08.2000 р. № 193 (НП(С)БО 21). Розглянемо основні зміни.
1. Визначено основні характеристики монетарної та немонетарної статей.
Новими абзацами п.7 НП(С)БО 21 передбачено, що основною характеристикою монетарної статті є право отримувати (або зобов’язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів. Відповідно основною характеристикою немонетарної статті є відсутність права отримувати (або зобов’язання надати) фіксовану (або визначену) суму грошей або їх еквівалентів.
Нагадаємо, що відповідно до п.4 НП(С)БО 21 монетарні статті – статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, а немонетарні статті – статті інші, ніж монетарні статті балансу.
2. Внесено уточнення щодо «господарської» операції.
До низки пунктів НП(С)БО 21 внесено уточнення щодо «господарських операцій». Тобто, коли у цьому документі йдеться про «операцію», то маємо на думці саме «господарську операцію». Нагадаємо, що відповідно до ст.1 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарська операція – це дія чи подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
3. Оновлено порядок відображення в обліку операції в іноземній валюті під час її первісного визнання.
Відповідно до нової редакції п.5 НП(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення господарської операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат). Підприємство може операції з безготівкових розрахунків в іноземній валюті відображати у валюті звітності в сумі, визначеній в документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення господарської операції. Звертаємо увагу, що нова редакція цього пункту, зокрема його другого речення, не містить слів «у разі якщо це не суперечить вимогам податкового і митного законодавства в частині застосування валютного курсу». Тобто наразі відсутнє обмеження щодо застосування курсу, який зазначено у банківській виписці.
Наказ № 460 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 5 листопада 2024 р. (п.3 Наказу № 460)1.
1 Наказ № 460 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 05.11.2024 р. № 92.