Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 22.08.2024 р. № 3926-IX (Закон № 3926) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ), якими, зокрема, привела існуючу термінологію у відповідність до термінології європейського законодавства та ввела концепцію митного представництва.
Між іншим, слід звернути увагу на наступні терміни:
Загальні засади представництва, поділ представництва на пряме та непряме, розмежування відповідальності суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності та митного представника визначено новою ст.111 МКУ, згідно з якою:
Як наслідок, відповідні зміни щодо митного представництва внесено до тексту МКУ. Зокрема, новою редакцією частини першої ст.265 МКУ визначено, що декларантом має право виступати:
Особою, на яку покладається обов’язок із сплати митних платежів, є декларант, крім випадку, якщо декларування товарів здійснюється (здійснювалося) непрямим митним представником. У цьому випадку особою, на яку покладається обов’язок із сплати митних платежів, є утримувач митного режиму (частину першу ст.293 МКУ викладено в новій редакції).
При цьому уточнено, що особами, на яких також покладається обов’язок із сплати митних платежів солідарно з особами, зазначеними у частинах першій і другій ст.293 МКУ, є, зокрема, у разі декларування товарів непрямим митним представником – такий непрямий митний представник (п.5 нової редакції частини третьої ст.293 МКУ).
У разі несплати або неповної сплати митних платежів у порядку і в строки, встановлені МКУ та ПКУ1, несплачена сума митних платежів вважається податковим боргом особи, визначеної відповідно до частини першої або другої ст.293 МКУ, та стягується у порядку і строки, встановлені ПКУ (частину першу ст.303 МКУ викладено в новій редакції).
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Звертаємо увагу, що дещо змінився перелік способів забезпечення сплати митних платежів. Із ст.308 МКУ виключено забезпечення сплати митних платежів на умовах Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року та Конвенції про тимчасове ввезення 1990 року. Тепер відповідно до нової редакції частини першої ст.308 МКУ способами забезпечення сплати митних платежів є грошова застава; індивідуальна гарантія; забезпечення сплати митних платежів на умовах спрощень «використання загальної гарантії», «використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків», «використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків» та «використання звільнення від гарантії».
Загальна гарантія може бути застосована, за умови наявності у підприємства діючої авторизації на застосування одного із спрощень, зазначених в частині першій нової редакції ст.311 МКУ.
Звільнення від гарантії може бути застосовано за умови наявності у підприємства діючої авторизації на застосування спрощення «використання звільнення від гарантії» відповідно до частини першої нової редакції ст.312 МКУ.
Авторизація на застосування спрощень «використання загальної гарантії», «використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків», «використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків», «використання звільнення від гарантії» здійснюється відповідно до нової редакції ст.3121 МКУ.
У зв’язку з цим відповідні зміни внесено до ст.3171 МКУ, якою регулюється порядок пред'явлення вимог особам, на яких покладається обов'язок із сплати митних платежів. Так, згідно з новою частиною восьмою ст.3171 МКУ, у разі невиконання або неповного виконання особою, на яку покладено обов’язок із сплати митних платежів, протягом визначеного строку, обов’язку із сплати грошового зобов’язання, забезпеченого у спосіб, визначений п.2 – 5 ст.308 МКУ, обов’язок із сплати митних платежів покладається на гаранта в межах суми наданого забезпечення. У разі відсутності забезпечення сплати митних платежів, звільнення від гарантії або надання забезпечення сплати митних платежів у спосіб, визначений п.4-5 ст.308 МКУ, несплачена в порядку та в строки, встановлені МКУ, сума грошового зобов’язання вважається податковим боргом особи, зазначеної у частині першій ст.293 МКУ, та стягується в порядку та строки, встановлені ПКУ.
Звертаємо також увагу, що Законом № 3926 викладено в новій редакції ст.345 та ст.346 МКУ, якими регулюються документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, а також підстави та порядок проведення митними органами документальних виїзних перевірок.
Закон № 3926 набирає чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 19 квітня 2025 р., крім окремих норм, які набрали чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 19 жовтня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3926)2.
2 Закон № 3926 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 18.10.2024 р. № 148.