Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 22.08.2024 р. № 3926-IX (Закон № 3926) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ), якими, зокрема, удосконалено критерії та умови надання авторизацій та запроваджено європейський підхід щодо узагальнення положень стосовно митних режимів. Так МКУ доповнено новими статтями, якими регламентовано питання щодо:
Детальніше слід зупинитися на наступному.
1. Внесено зміни до ст.14 МКУ, якою визначено умови відповідності підприємства критеріям надання авторизації.
Для початку зазначимо, що для надання авторизацій застосовуються критерії, визначені частиною третьою ст.12 МКУ. Зокрема до таких критеріїв відноситься демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та, у відповідних випадках, товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль (п.2 частини третьої ст.12 МКУ викладено в новій редакції).
Підприємство відповідає зазначеним критеріям, у разі дотримання умов, визначених ст.14 МКУ. Як і раніше, кожна частина цієї статті містить умови для певного критерія.
Звертаємо увагу, що новий п.3 частини першої ст.14 МКУ чітко визначає таку умову для авторизації як незастосування до підприємства санкцій відповідно до Закону № 16441, а також застосування підприємством заходів до недопущення здійснення операцій із товарами та/або підприємствами, до яких застосовані секторальні або персональні санкції відповідно до Закону № 1644. Раніше підсанкційність підприємства була загальною причиною для відмови в авторизації.
1 Закон України від 14.08.2014 р. № 1644-VII «Про санкції».
2. Внесено зміни до процедури подання заяви для прийняття рішення про надання авторизації.
Відповідно до оновленої частини другої ст.194 МКУ митні органи приймають рішення про надання авторизацій для поміщення товарів у митний режим на підставі заяви підприємства або на підставі митної декларації відповідно до ст.731 МКУ. Для цілей застосування цієї процедури така митна декларація вважається заявою про надання авторизації.
Заборонено надання авторизації для поміщення товарів у митний режим на підставі митної декларації у випадках, зазначених у частині п’ятій ст.731 МКУ.
Митна декларація, що подається для прийняття митним органом рішення про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, інші документи або їх копії, що додаються до такої митної декларації, подаються виключно в електронній формі, крім випадку, якщо замість митної декларації використовуються інші документи, передбачені законодавством України з питань митної справи (відповідні зміни внесено до частини третьої ст.194 МКУ).
Строки розгляду заяви на отримання авторизації визначено оновленими ст.195 та 196 МКУ.
Строк дії авторизації для поміщення товарів у митний режим, що надається на підставі заяви підприємства, встановлюється митним органом у такій авторизації, виходячи з кількості товарів, переліку операцій, які передбачається здійснювати з такими товарами, способу та тривалості їх здійснення, мети ввезення товарів, використання еквівалентних товарів, але не може перевищувати п’яти років з дня набрання чинності рішенням про надання авторизації. За заявою підприємства строк дії такої авторизації може бути продовжено митним органом, але не більш як на 180 днів (частина перша ст.732 МКУ).
3. Зберігання документів та ведення облікових записів.
Згідно з новою ст.733 МКУ підприємство, якому надано авторизацію для поміщення товарів у митний режим, має забезпечити зберігання документів та ведення облікових записів щодо товарів, поміщених у відповідний митний режим.
Облікові записи підприємства, якому надано авторизацію для поміщення товарів у митний режим, з урахуванням виду та характеру господарських операцій мають містити інформацію, перелік якої наведено у частині четвертій ст.733 МКУ.
Підприємство, яке відповідає критерію, визначеному п.2 частини третьої ст.12 МКУ, вважається таким, що відповідає умові зберігання документів та ведення облікових записів, зазначеній у ст.733 МКУ (частина шоста ст.733 МКУ).
4. Звичайні операції з товарами (нова ст.736 МКУ).
Відповідно до норм ст.736 МКУ з товарами, поміщеними у митний режим митного складу, переробки на митній території, переробки за межами митної території, вільної митної зони, а також в інших випадках, передбачених МКУ, можуть проводитися звичайні операції для збереження таких товарів, покращення їх зовнішнього вигляду чи товарної якості або підготовки до розповсюдження чи продажу.
Звичайні операції з товарами включають операції, перелік яких наведено у частині четвертій ст.736 МКУ, зокрема, консервація шляхом пастеризації, стерилізації, опромінення або додавання консервантів, боротьба із шкідниками, обробка від паразитів, захист від корозії та ін.
Про намір здійснення звичайних операцій з товарами підприємство зазначає у заяві про надання авторизації або заявляє про такий намір після отримання такої авторизації шляхом внесення змін до неї (частина п’ята ст.736 МКУ).
5. Звіт про завершення митного режиму.
Процедура завершення та припинення митних режимів транзиту, тимчасового ввезення, тимчасового вивезення, митного складу, вільної митної зони, безмитної торгівлі, переробки на митній території, переробки за межами митної території регламентовано новою ст.738 МКУ.
У разі поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання) або переробки на митній території підприємство зобов’язане відповідно до частини першої ст.739 МКУ подати до митного органу звіт про завершення митного режиму для фактичного підтвердження:
1) завершення митного режиму переробки на митній території відповідно до ст.738 МКУ;
2) завершення митного режиму імпорту (у частині процедури кінцевого використання) відповідно до ст.764 МКУ.
Звіт подається протягом 30 днів з дня завершення строку переробки або строку використання товарів за кінцевим (цільовим) призначенням, зазначеного в авторизації. За обґрунтованим зверненням підприємства строк подання звіту може бути продовжено на 60 днів (частини друга і третя ст.739 МКУ).
Митний орган розглядає звіт та приймає рішення про дотримання чи недотримання вимог митного режиму – у разі якщо підприємством не забезпечено дотримання умов, визначених в авторизації, та/або виконання положень, передбачених МКУ для завершення відповідного митного режиму (частина четверта ст.739 МКУ).
У разі неподання підприємством звіту в межах встановленого строку митний орган приймає рішення про недотримання вимог митного режиму (частина восьма ст.739 МКУ).
У разі якщо авторизацію для поміщення товарів у митний режим було надано на підставі заяви підприємства, митний орган, крім рішення про недотримання вимог митного режиму, приймає рішення про зупинення авторизації (частина дев’ята ст.739 МКУ).
6. Моніторинг відповідності умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим.
Згідно з новою ст.7310 МКУ митні органи мають право здійснювати виїзд на об’єкти підприємств, яким надано авторизацію для поміщення товарів у митний режим та/або передано права та обов’язки за такою авторизацією, з метою перевірки дотримання умов, визначених в авторизації, у тому числі проводити перевірку низки чинників, зазначених в частині першій цієї статті.
Моніторинг відповідності умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим, завершується в разі:
У разі якщо товари, поміщені в митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), є товарами, які за своїми характеристиками придатні для багаторазового (повторного) використання, підприємство підлягає моніторингу відповідності щодо дотримання умови до використання таких товарів за кінцевим (цільовим) призначенням протягом двох років після прийняття митним органом рішення про дотримання вимог митного режиму відповідно до частини четвертої ст.739 МКУ.
Закон № 3926 набирає чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 19 квітня 2025 р., крім окремих норм, які набрали чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 19 жовтня 2024 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3926)2.
2 Закон № 3926 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 18.10.2024 р. № 148.