Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 29.10.2024 р. № 4701-05/77010-09 роз’яснило, що законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на відповідний період, вона може бути різною залежно від графіка роботи роботодавця, тому обраховується ним самостійно.
Ця норма тривалості робочого часу може бути відмінна залежно від того, який робочий тиждень встановлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні, а тому на підприємствах, в установах і організаціях рішення щодо встановлення норми тривалості робочого часу на рік приймається самостійно за умови дотримання вимог ст.50 – 53, 67 і 73 КЗпП1.
1 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Листи Мінекономіки України стосовно норм робочого часу, що публікуються в засобах масової інформації, не реєструються в Мін’юсті України в установленому порядку, а тому не є нормативними актами. Вони служать як рекомендація або, враховуючи те, що в них визначені всі нормоутворюючі фактори, як методичний посібник при розрахунку норми тривалості робочого часу на рік безпосередньо на підприємстві в установі, організації.
При розрахунку робочих днів до закінчення воєнного стану слід врахувати положення Закону № 21362, якими визначено особливості встановлення та обліку часу роботи і часу відпочинку у період дії воєнного стану.
Так, частиною шостою ст.6 Закону № 2136 встановлено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст.53, частини першої ст.65, частин третьої – п’ятої ст.67, ст.71, 73, 781 КЗпП та частини другої ст.5 Закону пр відпустки3.
3 Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
Тобто на період дії воєнного стану положення КЗпП щодо скорочення роботи на одну годину напередодні святкових і неробочих днів, перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого, перенесення вихідних та робочих днів відповідно до рекомендації КМУ, заборони залучення до робіт у вихідні, святкові та неробочі дні, не застосовуються.
Збільшення кількості годин роботи, що мають відпрацювати робітники у період воєнного стану у порівнянні з мирним часом, не призводить до збільшення нормальної тривалості робочого часу на тиждень, встановленого частиною першою ст.50 КЗпП.