Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 10.10.2024 р. № 4015-IX (Закон № 4015) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо податку на доходи фізичних осіб. Розглянемо головні нововведення.
1. Щодо звітного (податкового) періоду для ПДФО, військового збору та ЄСВ (зміни набирають чинності 1 січня 2025 року).
Новою редакцією абзацу першого пп.«б» п.176.2 ст.176 ПКУ встановлено, що особи, які мають статус податкових агентів та платники ЄСВ зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця (відповідно до поточної редакції цієї норми – для податкового кварталу), податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до органу ДПС за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Отже, з 1 січня 2025 року звітним (податковим) періодом для ПДФО, військового збору та ЄСВ буде місяць, а не квартал, як зараз.
Відповідні зміни внесено також до п.51.1 ст.51 ПКУ (загальні обов’язки платників податків, податкових агентів та платників ЄСВ), абзацу другого пп.170.71.2 ст.170 ПКУ (звітування щодо доходів у вигляді бюджетних грантів) та пп.170.12.2 ст.170 ПКУ (звітування щодо плати (відсотків), що розподіляється на пайові членські внески членів кредитної спілки).
2. Щодо діяльності нотаріусів (зміни набирають чинності 1 січня 2025 року).
Згідно з новою редакцією абзацу другого п.172.4 ст.172 ПКУ нотаріус щомісяця (відповідно до поточної редакції – щокварталу) в порядку, встановленому розділом ІV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ для податкового розрахунку, подає до органу ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію, в якій зазначає відомості про посвідчені ним протягом звітного місяця (відповідно до поточної редакції – звітного кварталу) договори купівлі-продажу (міни) між фізичними особами, включаючи інформацію, яку передбачає податковий розрахунок, подання якого передбачено підпунктом «б» п.176.2 ст.176 ПКУ, в тому числі ціну (вартість) договорів та суму сплаченого податку у розрізі кожного договору.
Також у новій редакції викладено абзаци п’ятий – сьомий п.173.4 ст.173 та абзац перший п.174.4 ст.174 ПКУ.
3. Щодо національного кешбеку (зміни набрали чинності 1 грудня 2024 року).
Новим п.35 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2024 та 2025 податкові (звітні) роки не включається дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий у рамках реалізації експериментального проєкту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва у рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», затвердженого КМУ.
4. Щодо допомоги від іноземних держав та фондів (зміни набрали чинності 1 грудня 2024 року).
Новою редакцією абзацу першого п.27 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, а також за наступні податкові (звітні) роки до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім'ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави.
Закон № 4015 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 1 грудня 2024 року, крім норм, дати набрання чинності якими зазначені вище, та окремих норм, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4015)1.
1 Закон № 4015 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 30.11.2024 р. № 179.