Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 надало відповідь на запитання, чи потрібно при продажу основних засобів застосовувати РРО.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
У цьому випадку при віднесені того чи іншого активу до об’єкта основних засобів насамперед слід керуватись визначенням, наведеним у НП(С)БО 72, яке значно ширше ніж те, що наведено в ПКУ3.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Так, відповідно до п.4 НП(С)БО 7 основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, виконання робіт і надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Згідно з пп.14.1.138 ст.14 ПКУ основні засоби – матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20 тис. грн, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20 тис. грн і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
Як бачимо, в бухгалтерському обліку, на відміну від обліку податкового, до основних засобів не висуваються вимоги щодо їх вартості та використання в господарській діяльності.
Відповідно до Плану рахунків4 та Інструкції № 2915 облік основних засобів ведеться на рахунку 10 «Основні засоби», який призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансової оренди об’єктів і орендованих єдиних (цілісних) майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об’єктів інвестиційної нерухомості.
4 План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291, в редакції наказу Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1591.
Отже, податківці дійшли висновку, що у разі продажу основних засобів (основних фондів) за готівкові кошти, які вилучені з активів (списані з балансу) внаслідок їх продажу та які згідно з правилами бухгалтерського обліку обліковувались на рахунку 10 «Основні засоби», розрахунки по таким операціям можна проводити в касах підприємств з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, підпис яких може бути засвідчений відбитком печатки цього підприємства (використання печатки не є обов’язковим), або у безготівковій формі через банківські установи.
Також податківці зазначили, що у разі здійснення розрахунків в касі підприємства у готівковій формі необхідно дотримуватись вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (наприклад, щодо граничного розміру готівкових розрахунків).