Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції, умови здійснення якої не відповідають принципу «витягнутої руки», та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті) та за умови якщо це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
Самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки», навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, встановленої під час здійснення контрольованої операції. Сума податкового зобов’язання, розрахованого за результатами самостійного коригування, підлягає сплаті у строки, визначені ст.57 ПКУ2 (пп.39.5.4.2 ст.39 ПКУ).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Фіксування даних самостійного коригування здійснюється платником у додатку ТЦ до Декларації3. Додаток ТЦ до Декларації є розрахунком для показників додатка РІ до Декларації, в якому сумарне значення, зокрема, граф 17 та 19 відображається у рядках 3.1.3 ТЦ та 3.1.4 ТЦ додатка РІ до Декларації.
3 Йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101.
При цьому фахівці податкового органу зауважили, що проведення платником податку самостійного коригування податкових зобов’язань з метою трансфертного ціноутворення не передбачає заміну показників у Звіті про КО4, що обраховуються на підставі бухгалтерського обліку платника податку.
4 Йдеться про Звіт про контрольовані операції, форму якого затверджено наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. № 8, у редакції наказу Мінфіну України від 07.12.2023 р. № 673.
Водночас фахівці податкового органу нагадали, що 06.02.2024 р. набрав чинності наказ Мінфіну України від 07.12.2023 р. № 673 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», яким, зокрема, викладено в новій редакції додаток ТЦ до Декларації.
Додаток ТЦ до Декларації доповнено, зокрема, графами 17.1 та 19.1, в яких зазначається ціна або показник, що коригується.
У разі коригування ціни при продажу/придбанні товарів (робіт, послуг) в графах 17.1 та 19.1 зазначається ціна (тариф) за одиницю виміру предмета операції у валюті контракту (договору), зазначена у первинних документах, із точністю до другого знаку після коми або відсоткова ставка, якщо предмет контрольованої операції – фінансові послуги чи сплата роялті, франшизи тощо.
У разі коригування показника рентабельності при продажу/придбанні товарів (робіт, послуг) в графах 17.1 та 19.1 зазначається цифрове значення показника контрольованої операції (сукупності контрольованих операцій) у відсотках, з точністю до другого знаку після коми5.
5 Докладніше про особливості заповнення додатку ТЦ до Декларації в новій редакції див. «Додаток ТЦ: Самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань платника податку».
Додатково зазначимо, що при самостійному виправленні помилок, які допущені платником у показниках Додатка ТЦ до звітної Декларації, платник податку на прибуток може подати уточнюючу Декларацію з виправленими показниками у Додатку ТЦ протягом 2555 днів:
При цьому строк давності (2555 днів) для самостійного виправлення помилок, що допущені платником у Додатку ТЦ до раніше поданої Декларації, подовжується на період його зупинення з 18.03.2020 р. до 31.07.2023 р. (включно), оскільки з 01.08.2023 р. відновлено перебіг строку давності6.
6 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.