Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 03.01.2025 р. № 3323-04/861-06 проінформувало суб'єктів сфери публічних закупівель щодо ситуації, яка склалася у зв'язку з масштабною кібератакою та тимчасовим призупиненням роботи державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст України, зокрема Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр)1 та Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
1 За інформацією, яку розміщено на офіційному вебсайті Мін’юсту України 10 січня 2025 р. відновлено роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) після масштабної кібератаки з боку Російської Федерації.
Виходячи з п.47 Особливостей № 11782, замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, визначені пп.1-12 п.47 Особливостей № 1178. При цьому переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель (далі – ЕСЗ) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в ЕСЗ документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у пп.3, 5, 6 і 12 зазначеного пункту.
2 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
Мінекономіки України звертає увагу, що замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України від 13.01.2011 р. № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в ЕСЗ, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
За інформацією Мін’юсту України, до відновлення роботи онлайн сервісу з надання відомостей з Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), відомості про перебування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) надаватимуться у формі інформаційних листів міжрегіональними управліннями Мін’юсту України за місцезнаходженням суб’єкта, щодо якого запитується інформація, за відповідним запитом (письмовим або електронним).
Оскільки доступ до низки державних реєстрів тимчасово припинено, а також зупинено реєстраційні дії у сфері нерухомості та бізнесу, КМУ прийнято постанову від 20.12.2024 р. № 1445 «Про зупинення строків адміністративного провадження у зв’язку з тимчасовим обмеженням доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції», якою, зокрема, зупинено строки адміністративного провадження, надання публічних (електронних публічних) послуг, що відповідно до законодавства надаються з використанням єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст України, до відновлення доступу до зазначених реєстрів, а також установлено, що датою відновлення доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст України, є перший робочий день, що настає за днем оприлюднення відповідного повідомлення на його офіційному вебсайті.
Під час проведення процедури закупівлі, за відсутності вільного доступу замовника до публічної інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, або публічної інформації, що є доступною в ЕСЗ, перевірка замовником інформації щодо відсутності підстав, визначених у пп.8 і 9 п. 47 Особливостей № 1178, здійснюється з урахуванням наявних тимчасових обмежень у вільному доступі до такої інформації.
Під час проведення процедури закупівлі замовник самостійно з урахуванням вимог законодавства правового режиму воєнного стану та інформації, поширеної Мін’юстом України, визначає спосіб підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у відкритих торгах, передбачених у пп.8 і 9 п. 47 Особливостей № 1178.
Відповідно до частини десятої ст.29 Закону про публічні закупівлі3 строк розгляду тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в ЕСЗ протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.
3 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Слід зазначити, що будь-які рішення щодо публічної закупівлі приймаються замовником самостійно з урахуванням ситуації, що склалася, не призводячи своїми діями до штучного або умисного обмеження кола учасників процедури закупівлі.