Документ
Коментар
МОН України в листі від 31.12.2024 р. № 1/24704-24 повідомило, що відповідно до постанови КМУ від 08.11.2024 р. № 1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» (із змінами, внесеними постановою КМУ від 27.12.2024 р. № 1515) (Постанова № 1286; див. коментар) педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) державної і комунальної форми власності встановлено щомісячну доплату за роботу в несприятливих умовах праці:
МОН України в листі нагадало, що розмір доплати педагогічному працівнику визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, що виконується педагогічним працівником.
Зазначена доплата встановлюється педагогічним працівникам ЗЗСО усіх типів: початкові школи, гімназії, ліцеї, зокрема й спеціалізованої освіти, спеціальні школи, навчально-реабілітаційні центри, включно із структурними підрозділами таких закладів (пансіон, дошкільний підрозділ, позашкільний тощо).
Зазначена доплата встановлюється усім педагогічним працівникам, які працюють як за основною посадою в ЗЗСО, так і за сумісництвом (робота у вільний від основної роботи час), а також тим працівникам, які мають у цьому закладі освіти навчальне навантаження (за тарифікацією) відповідно до п.91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН України від 15.04.93 р. № 102 (Інструкція № 102).
Враховуючи, що розмір доплати визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження, МОН України нагадало про обсяги навчального навантаження на ставку для педпрацівників, що визначені у п.64 Інструкції № 102 та ст.24 Закону України від 16.01.2020 р. № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» для: вчителів, практичних психологів спеціального ЗЗСО, вихователів ЗЗСО, асистентів вихователя у ЗЗСО, інших категорій педпрацівників ЗЗСО, педагогічних працівників дошкільних, позашкільних підрозділів ЗЗСО.
З урахуванням умов Постанови № 1286 в листі наведено приклади розрахунку розміру доплати у січні-серпні 2025 р. (за повністю відпрацьований місяць) для певних категорій педпрацівників в залежності від посади та навчального навантаження: вчителів, асистентів вчителів, практичних психологів, заступника директора, директора ЗЗСО, працівників ЗЗСО, працівників інших закладів, установ освіти, підприємств та організацій, які залучені до викладацької (педагогічної) діяльності в ЗЗСО на посади педагогічних працівників на умовах роботи за сумісництвом.
Також в листі зауважено, що для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні педагогічної (викладацької) діяльності керівниками закладів освіти у межах годин, визначених у п.91 Інструкції № 102, а також за сумісництвом у цьому ж закладі, слід керуватися ст.28 Закону України від 14.10.2014 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (Закон про корупцію) та вживати передбачених ним заходів для його врегулювання. Заходи запобігання та врегулювання конфлікту інтересів визначено ст.28-36 Закону про корупцію, зокрема здійснення органом управління вищого рівня повноважень під зовнішнім контролем.
Крім того, МОН України акцентувало увагу, що встановлена Постановою № 1286 доплата, як й інші доплати і надбавки, є частиною заробітної плати педпрацівника. Отже, якщо педпрацівник відпрацював неповний місяць (у зв’язку з хворобою, відпусткою), то розмір заробітної плати зменшується пропорційно відпрацьованому часу, відповідно і розмір доплати теж зменшується. Зазначена доплата не нараховується педпрацівникам у періоди, коли вони фактично не працюють і їм не виплачується заробітна плата (періоди щорічних відпусток педпрацівників, простою, відпусток для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку, відпусток без збереження заробітної плати, призупинення трудового договору тощо).
Також МОН України зазначило, що постановою КМУ від 27.12.2024 р. № 1515 (Постанова № 1515) змінено назву доплати «за особливі умови роботи» на «за роботу в несприятливих умовах праці», таким чином врегульовано питання неврахування цієї доплати при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру, оскільки при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. Тобто доплата за роботу в несприятливих умовах праці, що встановлюється педпрацівникам нараховується понад мінімальну заробітну плату.
Крім того Постановою № 1515 доповнено Постанову № 1286 новим пунктом щодо надання права органам місцевого самоврядування встановлювати аналогічну доплату педпрацівникам інших закладів та установ освіти, які утримуються з відповідного місцевого бюджету.
Враховуючи, що Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, затверджені Постановою № 1515, передбачають подання щомісяця до 10 числа обласними та Київською міською держадміністраціями (військові адміністрації) МОН України звіту про використання коштів субвенції в розрізі територіальних громад, в листі наведено приклади заповнення колонок звітної таблиці.