Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 18.12.2024 р. № 4158-IX (Закон № 4158) внесла зміни до Закону України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Закон № 1105) та до Закону України від 20.10.2014 р. № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (Закон № 1706)1.
1 Окрім згаданих законів Законом № 4158 внесено зміни до низки інших законодавчих актів, які в цьому коментарі не розглядаються.
Розглянемо головні зміни.
1. Новою редакцією абзацу другого ст.22 Закону № 1105 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому КМУ2, з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абзацом третім частини третьої ст.36 Закону № 1105.
2 Нагадаємо, що наразі чинним є Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.
Також новою редакцією абзацу третього частини третьої ст.36 Закону № 1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100% середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу IV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» Закону № 1105 в розмірі 100% середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.
2. Новою редакцією абзацу п’ятого ст.22 Закону № 1105 встановлено, що застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, що підтверджується даними Державного реєстру3, страхові виплати призначаються за заявою застрахованої особи, поданою до ПФУ в паперовій або електронній формі, та здійснюються територіальним органом ПФУ за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому КМУ.
3 Йдеться про Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.
3. Згідно з новими нормами частини третьої ст.36 Закону № 1105 соціальні послуги потерпілому надаються та розраховуються з урахуванням результатів оцінювання потреб у таких послугах, проведеного у порядку, визначеному згідно із Законом № 26714. Особливості організації надання соціальних послуг потерпілим визначаються КМУ.
4 Закон України від 17.01.2019 р. № 2671-VIII «Про соціальні послуги».
У разі потреби у спеціальному медичному догляді та/або постійному сторонньому догляді, та/або побутовому обслуговуванні, та/або додатковому харчуванні, та/або предметах догляду, підтвердженої у порядку, визначеному КМУ, потерпілому надаються соціальні послуги догляду вдома та натуральної допомоги згідно з державними стандартами.
Соціальна послуга догляду вдома надається потерпілому за його вибором або надавачами соціальних послуг у порядку, визначеному КМУ, або шляхом виплати за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування щомісячної грошової компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома членом сім’ї потерпілого або іншою особою в розмірі не менше:
5 Мінімальну заробітну плату на 2025 рік встановлено у розмірі 8000 грн (ст.8 Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік»; див. коментар).
Соціальна послуга натуральної допомоги за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування надається потерпілому шляхом виплати щомісячної грошової компенсації вартості заходів, необхідних для надання такої послуги, у порядку та розмірах, визначених КМУ.
4. Новою редакцією п.9 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105 встановлено, що особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО) та застрахованим особам, що перебувають за кордоном, які мають право на страхові виплати, визначаються КМУ.
5. Потерпілі від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі – потерпілі), які до приведення КМУ, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом № 4158 та прийняття ними нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону, мали право на отримання щомісячної грошової компенсації за надання соціальної послуги догляду вдома членом сім’ї потерпілого або іншою особою на підставі документів, якими визначено потребу у спеціальному медичному догляді, постійному сторонньому догляді, побутовому обслуговуванні безстроково, наданих на день проведення оцінювання потреб у таких послугах, продовжують користуватися цим правом без заміни таких документів (п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4158, який набрав чинності з дня офіційного опублікування Закону № 4158 – 4 січня 2025 р.).
Відповідно до нової редакції частини одинадцятої ст.7 Закону № 1706 ВПО з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, з тимчасово окупованої території, а також особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищено або пошкоджено (до стану, непридатного для проживання) жиле приміщення6, мають право на отримання страхових виплат і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності, безпосередньо в органах ПФУ за фактичним місцем проживання, перебування.
6 У поточній редакції цієї норми йдеться тільки про ВПО з тимчасово окупованої території. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Мінреінтеграції України від 22.12.2022 р. № 309.
Страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на отримання таких виплат, а в разі їх відсутності – на підставі отриманих шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій відомостей:
У разі відсутності необхідних відомостей страхові виплати призначаються у мінімальному розмірі, встановленому правлінням ПФУ, з подальшим перерахуванням їх сум після надходження документів, що підтверджують право застрахованої особи на їх отримання.
Закон № 4158 набирає чинності через 3 місяці з дня його офіційного опублікування – 4 квітня 2025 р., крім п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4158, який набрав чинності з дня офіційного опублікування цього Закону, – 4 січня 2025 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4158)7.
7 Закон № 4158 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 04.01.2025 р. № 2.