Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 16.01.2025 р. № 3323-04/4217-06 повідомило органи державної влади, органи місцевого самоврядування, установи, організації, підприємства та інші суб’єкти сфери публічних закупівель, що Антимонопольний комітет України (АМКУ) як орган оскарження утворює Комісію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
АМКУ в листі від 13.12.2024 р. № 20-29.1/01-12006е повідомив про оприлюднення на своєму вебпорталі узагальненої практики оскарження щодо закупівель електричної енергії з урахуванням соціальної важливості цього ринку і значної кількості порушень процедур під час таких закупівель, встановлених Комісією при розгляді скарг.
Узагальнення відображають перелік основних порушень порядку проведення відповідних процедур закупівель та містять пропозиції органу оскарження, врахування яких замовниками та учасниками процедур закупівель сприятиме підвищенню ефективності підготовки тендерної документації та загалом покращенню проведення процедур закупівель.
Так, серед найчастіше оскаржуваних вимог тендерної документації під час закупівель електричної енергії є вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом.
Також під час виконання вказаної функції АМКУ виявляються типові порушення при закупівлі електричної енергії, пов’язані з встановленням в тендерній документації кваліфікаційних критеріїв, зокрема положення п.1 і п.2 частини другої ст.16 Закону про публічні закупівлі1, які не повинні застосовуватися замовником при закупівлі електричної енергії.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Зі свого боку Мінекономіки України рекомендує замовникам виважено та з дотриманням законодавства формувати умови тендерної документації та коректно застосовувати положення нормативно-правових актів у сфері публічних закупівель, під час проведення процедур закупівель.
Також у листі зазначено, що наказом Мінекономіки України від 07.05.2024 р. № 11712 затверджені Методичні рекомендації щодо особливостей здійснення публічних закупівель у сфері електроенергетики на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Ці Методичні рекомендації розроблені з метою формування єдиного підходу до організації публічних закупівель електричної енергії, підготовки тендерної документації та проекту договору про закупівлю (договору про постачання електричної енергії споживачу) і мають рекомендаційний характер.