Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 10.02.2025 р. № 3323-04/13367-07 надало роз’яснення щодо можливості оскарження та проведення перевірок у зв'язку з ознаками порушень чинного законодавства під час здійснення закупівель.
1. Щодо оскарження відкритих торгів.
Порядок оскарження відкритих торгів встановлений п.55-67 Особливостей № 11781 та відбувається відповідно до ст.18 Закону про публічні закупівлі2.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Строк розгляду скарги органом оскарження становить сім робочих днів з дати прийняття скарги до розгляду, який може бути аргументовано продовжено органом оскарження до 12 робочих днів (п.65 Особливостей № 1178).
Відповідно до п.67 Особливостей № 1178 замовнику забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо процедури закупівлі, у тому числі приймати рішення про відміну відкритих торгів, укладення договору про закупівлю, крім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.
Згідно з пп.3 п.21 Особливостей № 1178 договір про закупівлю є нікчемним у разі укладення договору про закупівлю в період оскарження відкритих торгів відповідно до ст.18 Закону про публічні закупівлі та Особливостей № 1178.
Отже, оскільки положеннями Особливостей № 1178 суттєво скорочені строки проведення відкритих торгів та оскарження, підстави для укладення прямого договору при оскарженні процедури закупівлі Особливостями № 1178 не передбачено.
Згідно з частиною двадцять другою ст.18 Закону про публічні закупівлі рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов’язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження. Тому, в разі оскарження процедури закупівлі, замовник завершує таку закупівлю з урахуванням рішення органу оскарження.
Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб’єктом оскарження, замовником до окружного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель.
Уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників за порушення вимог, установлених Законом про публічні закупівлі та нормативно правовими актами, прийнятими на його виконання, несуть відповідальність згідно із законами України (частина перша ст.44 Закону про публічні закупівлі). Згідно зі ст.16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х невиконання рішення Антимонопольного комітету України як органу оскарження за результатами розгляду скарг суб’єктів оскарження, подання яких передбачено законом, тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
2. Щодо оскарження закупівель, які здійснюються з використанням електронного каталогу.
Порядок формування та використання електронного каталогу затверджено постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822 (далі – Порядок № 822). Цей Порядок визначає структуру, механізм формування, використання електронного каталогу (ЕК) в ЕСЗ, у тому числі питання адміністрування, надання доступу та правил здійснення закупівель через ЕК,
Використання ЕК дозволяє значно спростити та пришвидшити процес придбання, оскарження в такій закупівлі не передбачено, оскільки кваліфікація постачальника вже здійснена адміністратором каталогу, включаючи встановлення конкретних технічних і якісних параметрів, яким має задовольняти запропонований у каталозі товар.
При цьому відповідно до положень п.12 Порядку № 822 замовник несе відповідальність за свої дії, які вчиняються ним в ЕК, та дії осіб, які вчиняються від його імені з використанням його даних персональної ідентифікації.
Отже, оскільки у разі здійснення закупівлі шляхом використання електронного каталогу оскарження до органу оскарження положеннями Закону про публічні закупівлі та Особливостей № 1178 не передбачено, будь-яка особа не обмежена правом на оскарження у судовому порядку.
3. Щодо моніторингу та контролю у сфері публічних закупівель.
Пунктом 22 Особливостей № 1178 установлено, що контроль у сфері публічних закупівель та громадський контроль здійснюються відповідно до ст.7 Закону про публічні закупівлі. Частиною четвертою ст.7 цього Закону передбачено, що Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР (Конституція) та законами України.
Пунктом 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2016 р. № 43 установлено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про закупівлі, реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Враховуючи вищенаведене, Мінекономіки України рекомендує з питань здійснення перевірки, вжиття заходів контролю, проведення моніторингу, оскарження закупівель звертатися до відповідних органів влади згідно з їх повноваженнями, визначеними Конституцією та законами України.