Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 роз’яснило, що Закон про РРО2 не визначає порядок здійснення розрахунків особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність3, та відповідно не поширюється на таких осіб.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
3 Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого п.65.9 ст.65 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ)) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (пп.14.1.226 п.14.1 ст.14 ПКУ).
Водночас відповідно до частини восьмої ст.10 Закону № 10234 виконавець залежно від характеру і специфіки виконаної роботи (наданої послуги) зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує факт виконання роботи (надання послуги), або відтворити на дисплеї програмного реєстратора розрахункових операцій (дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО) QR-код, що дає змогу споживачеві здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться, або надіслати електронний розрахунковий документ на наданий споживачем абонентський номер чи адресу електронної пошти. Однак, ст.23 Закону № 1023, що визначає відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів, не передбачено будь-якої відповідальності за ненадання розрахункового документу.
4 Закон України від 12.05.91 р. № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів».
Отже, законодавство не встановлює вимог щодо надання фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, розрахункового документа при наданні клієнту послуги, а також не встановлює форму такого документу.
Враховуючи наведене, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність (наприклад, нотаріус), може надати клієнту на його вимогу складений в довільній формі документ, який підтверджує факт наданої послуги або виконаної роботи.