Документ
Коментар
Мінсоцполітики України в інформаційному повідомленні1 зазначило, що з 1 березня 2025 р. для внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), які до зазначеної дати отримували допомогу, автоматично перепризначаються виплати на проживання ще на один 6-місячний період (за умови відповідності критеріям, визначеним Постановою № 3322)3.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на Урядовому порталі.
2 Постанова КМУ від 20.03.2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
3 Щодо цього див. також постанову КМУ від 27.12.2024 р. № 1507 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання та субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення».
Виплати продовжуються автоматично без додаткових звернень. Завдяки цьому переселенці і надалі отримуватимуть додаткову підтримку від держави. Розмір допомоги складає:
Допомога виплачується щомісяця на кожного члена родини ВПО з вразливих категорій українців або тим, які мають низькі доходи.
Це, наприклад, можуть бути особи з інвалідністю чи діти з інвалідністю, або сім’ї, в яких середньомісячний сукупний дохід на одну людину не перевищує 9444 грн (4 прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність4).
4 Нагадаємо, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2025 рік встановлено в сумі 2361 грн (див. коментар до Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік»).
Для тих ВПО, які не отримують виплати на проживання, став доступним новий вид підтримки – субсидія на оренду житла. Вона призначається за аналогією з житловою субсидією тим сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги.
Субсидією на оренду житла можуть скористатися ВПО, які:
5 Детальніше про такий новий інструмент можна дізнатися на офіційному вебсайті Мінсоцполітики України.
Також Мінсоцполітики України нагадало, що сім’ї з числа ВПО можуть самостійно обрати зручний для себе інструмент підтримки.
Наприклад, два пенсіонери з мінімальною пенсією, які наразі отримують допомогу у розмірі 2000 грн не завжди можуть дозволити собі оренду індивідуального житла. Проте використовуючи субсидію на оренду житла, це покриття може буде набагато більшим і сягати 4000 – 5000 грн.
Наприклад, два пенсіонери з числа ВПО, які отримують лише мінімальну пенсію, та орендують 1-кімнатну квартиру, якщо: