Документ
Коментар
Профспілка працівників освіти і науки України в інформаційному повідомленні1 надала роз’яснення щодо оплати праці педагогів закладів освіти, коли через військову агресію вони не можуть у повній мірі щоденно проводити безпосередньо роботу з дітьми. Так, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя (викладача) причин (сільгоспроботи, епідемії, несприятливі метеорологічні умови тощо), його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу (п.77 Інструкції № 1022).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному сайті Профспілки працівників освіти і науки України.
2 Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН України від 15.04.93 р. № 102.
Крім того, згідно з п.8.3.3 Галузевої угоди3 Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити:
3 Галузева угода між Міністерством освіти і науки України, Профспілками працівників освіти і науки України та Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців у галузі вищої освіти на 2021 – 2025 роки (зареєстрована Мінекономіки України 18.06.2021 р. № 12).
Тобто в обох документах чітко не окреслений перелік обставин, за яких може зупинятися освітній процес чи можуть не проводитися заняття з дітьми, учнями, що підтверджується словом «тощо», що може стосуватися нинішньої ситуації, пов’язаної з російською агресією проти України.
Отже, при оплаті праці педпрацівників закладів освіти, зокрема дошкільної та позашкільної освіти, мають застосовуватися як норми п.77 Інструкції № 102, так і положення п.8.3.3 Галузевої угоди: на ці окремі дні може оголошуватися простій з оплатою праці, виходячи із розміру середньої заробітної плати, або ж здійснюватися оплата праці із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. Такими умовами може бути виконання іншої організаційно-педагогічної роботи, зокрема дистанційно, поза межами закладу.
Відповідно до ст.26 Закону № 37884 робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для здійснення ним освітнього процесу з вихованцями, а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором.
4 Закон України від 06.06.2024 р. № 3788-IX «Про дошкільну освіту».
Частиною третьою ст.23 Закону № 3788 встановлено, що визначені трудовим договором або посадовою інструкцією посадові обов’язки можуть виконуватися у закладі дошкільної освіти або поза його межами, зокрема дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Також можуть застосовуватися норми ст.602 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII щодо дистанційної роботи.