Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 16.01.2025 р. № 4225-IX (Закон № 4225) внесла зміни до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (БКУ). Зупинимося на найбільш значущих змінах БКУ докладніше.
1. Статтю 2 БКУ доповнено новими термінами: публічні інвестиції; публічний інвестиційний проект; програма публічних інвестицій; єдиний проектний портфель публічних інвестицій; середньострокове зобов’язання за державними контрактами (договорами) щодо закупівлі озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів; управлінська відповідальність та підзвітність (п. 441 – 444, 474, 492 ст.2 БКУ).
2. Відповідно до нового абзацу частини четвертої ст.13 БКУ у разі ліквідації, реорганізації бюджетної установи, що має наслідком зміну організаційної форми господарювання, залишки власних надходжень перераховуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за дорученням бюджетної установи та погодженням з головним розпорядником бюджетних коштів на рахунок правонаступника, відкритий в органах Казначейства України.
3. Статтю 20 БКУ доповнено частиною десятою, згідно з якою програмно-цільовий метод у бюджетному процесі передбачає застосування гендерно орієнтованого підходу, в рамках якого головні розпорядники бюджетних коштів та інші учасники бюджетного процесу враховують гендерні аспекти у процесі планування, виконання та звітування про виконання бюджетних програм.
4. Змінами до ст.22 БКУ встановлено, що, головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема:
5. Рішення про надання державної підтримки здійснення державно-приватного партнерства, якщо така державна підтримка надається за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету шляхом виплати приватному партнеру плати за експлуатаційну готовність та здійснення інших платежів, передбачених договором, укладеним у рамках державно-приватного партнерства, приймається за умови включення проекту до єдиного проектного портфеля публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) окремо щодо кожного проекту, що здійснюється на умовах державно-приватного партнерства (відповідні зміни внесено до абзацу другого частини восьмої ст.22 БКУ).
6. Внесено зміни щодо заборони зменшення бюджетних призначень на здійснення середньострокових зобов'язань за державними контрактами (договорами) щодо закупівлі озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів (відповідні зміни внесено до частини третьої ст.23 БКУ).
7. Обсяг видатків на виконання середньострокових зобов’язань щодо закупівлі озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів встановлюється законом про Державний бюджет України у межах бюджетних призначень за бюджетними програмами, передбаченими на закупівлю озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів (ст.23 БКУ доповнено частиною вісімнадцятою).
Також в новій редакції викладено:
До того ж суттєвих змін зазнала ст.242 БКУ щодо напрямів спрямування коштів державного дорожнього фонду. Крім того, БКУ доповнено новими статтями:
Закон № 4225 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 5 березня 2025 р., крім п.34 розділу I цього Закону (щодо бюджету розвитку місцевих бюджетів), який вводиться в дію з 1 січня 2026 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4225)1.
1 Закон № 4225 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 04.03.2025 р. № 43.
Також, нагадаємо, що останні зміни до БКУ, які було внесено наприкінці 2024 р. Законом України від 03.12.2024 р. № 4106-IX (Закон № 4106), стосувалися здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями. Зокрема, цими змінами введено терміни «боргове зобов’язання» та «державний борг» (п.121 та п.20 частини першої ст.2 БКУ), а також встановлено, що повноваження і функції Боргового агентства України до початку його функціонування здійснює Мінфін України (п.35 розділу IV «Прикінцеві положення» БКУ).
Відповідно до п.351 розділу VI «Прикінцеві положення» БКУ право на здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями (зокрема шляхом укладення кредитних договорів (договорів позики), договорів купівлі інструменту щодо кредитних (платіжних) зобов’язань позичальника чи будь-яких інших відповідних документів) в рамках угод з ЄС, іноземними державами, фінансовими установами та міжнародними фінансовими організаціями, повернення яких буде здійснюватися за рахунок джерел інших, ніж Держбюджет України, в тому числі за рахунок доходів, отриманих від заморожених активів Російської Федерації, відповідно до механізму кредитної співпраці з Україною належить державі в особі Голови Боргового агентства України за дорученням Міністра фінансів України.
Основні умови здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями із зазначенням виду надходження від здійснення таких правочинів відповідно до бюджетної класифікації та необхідність внесення змін до розпису Держбюджету України на відповідний період визначає КМУ.
На обсяг внесених змін до розпису здійснюється коригування відповідних показників доходів, фінансування, граничних обсягів дефіциту і державного боргу, визначених законом про Держбюджет України на відповідний період.
Умови правочинів з умовними зобов’язаннями можуть передбачати обмежене право кредиторів вимагати від держави повернення кредитів (позик), що були надані внаслідок здійснення таких правочинів, за рахунок коштів Держбюджету України, зокрема у разі здійснення відшкодування (компенсації) до Держбюджету України шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Боргове агентство України веде Реєстр правочинів з умовними зобов’язаннями, визначених п.351 розділу VI «Прикінцеві положення» БКУ та щомісяця публікує інформацію з відповідного реєстру на своєму офіційному сайті.
Під час здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями Голова Боргового агентства України має право брати зобов’язання від імені України, пов’язані із здійсненням таких правочинів, у тому числі щодо відмови від суверенного імунітету в можливих спорах щодо таких зобов’язань.